Koncem března obdržel docent Libor Martinek dopis profesora Dariusze Tomasze Lebiody, že mu byla udělena Evropská medaile poezie a umění HOMER za rok 2019.

Původně měla být Evropská medaile poezie a umění Homer předána Liboru Martinkovi už loni během 41. Mezinárodního básnického listopadu v Poznani, ale tou dobou byl hostem Mezinárodního básnického festivalu v čínském Xiangu, takže ji nemohl osobně převzít. Evropská medaile poezie a umění je od roku 2016 udělovaná vynikajícím umělcům ve světě literatury. Uděluje ji mezinárodní porota, která zasedá v Bruselu. Je určena umělcům, jejichž práce nese mezinárodní poselství. Uděluje ji komise, ve které mají zastoupení Belgie, Brazílie, Bulharsko, Čína, Francie, Irák, Itálie, Izrael, Japonsko, Jižní Korea, Polsko, Rumunsko, Řecko, SRN, Turecko, USA a Wales.

Na výběru se odrazila dlouholetá aktivní práce Libora Martinka na poli česko-polské vzájemnosti. Systematicky mapuje zejména tvorbu českých a polských umělců jako literární historik a překladatel. Je nejen literárním vědcem, ale i básníkem. Jeho činnost byla opakovaně byla oceňována jak doma v České republice, tak v Polsku a nyní i v širším mezinárodním měřítku. Zároveň se docent Martinek stal členem výboru pro udělování zmíněné ceny jako reprezentant České republiky.

Libor Martinek se tak dostal do vybrané společnosti, neboť stejnou cenu dosud získali mj. Gagik Davtian (Arménie, rok 2016), Jidi Majia (Čína, rok 2016), Ataol Berghamoglu (Turecko, rok 2016), Stanley H. Barkan (USA, rok 2017), Tomas Venclova (Litva, resp. USA, rok 2017), Tim Lilburn, (Kanada, rok 2017) a za rok 2019 právě Libor Martinek.