Kalendář vznikal pro volné sdružení komiků, známých z televizního pořadu Na stojáka!

Komiky vede oblíbený herec Miloš Knor. Právě herci ze zmíněného recesistického pořadu se objevují na fotografi ích Libora Kappela pro kalendář na rok 2012. Na listech pro jednotlivé měsíce příštího roku se objevují například Tomáš Matonoha, Ester Kočičková, Petr Vydra, Karel Hynek (známý jako Borec) a v neposlední řadě i samotný Miloš Knor.

„V kalendáři se objevuje rovněž Richard Nedvěd, kterého diváci určitě znají coby roztržitého kouzelníka z televizní reklamy na mobilní telefony,“ prozradil Libor Kappel. Nechybí manželé Tučkovi, myslivec a jeho žena, která paroduje pornoherečku Dolly Buster. Exkluzivita kalendáře spočívá v netradiční fotografické technice Libora Kappela, a také omezeném počtu vydaných kalendářů.

„Kalendáře bude jen sto kusů, výtěžek z prodeje bude věnován postiženým dětem z Českých Budějovic,“ uvedl Libor Kappel. Křest kalendáře se uskutečnil v úterý 13. prosince, na benefičním představení Komiků s.r.o. v pražském Divadle na Broadwayi. „Zvláštní bude představení už jenom v tom, že běžně vystupují Komici ve zhruba třech lidech, tady jich bude hned deset,“ sdělil Kappel.

Lukáš Pavlásek v roli kovaného komunistického ředitele, manželka bruntálského fotografa Libora Kappela v kalendáři ztvárnila ředitelovu sekretářku. foto: Libor Kappel

V rámci setkání vydraží Komici jeden kalendář I s podpisy. Snímky pro kalendář se fotily na místech po celé republice. „Komika Lukáše Pavláska jsem ztvárnil jakožto ředitele komunistického podniku. Sháněl jsem kvůli tomu spousty rekvizit, starý telefon, psací stoly, bustu Stalina, aby na diváky dýchla atmosféra předrevolučních let,“ konstatoval Kappel.

Fotografie vznikla na půdě jednoho z rýmařovských domů. Foto s Milošem Knorem paroduje jeho scénku s kuřákem marihuany, v níž táhl „zkouřený“ na špagátě vozidlo policistů. Skutečnou třešničkou na dortu je však nejspíše fotografie s Rudou z Ostravy, která je parodií na obal alba Nevermind kultovní skupiny Nirvana, která zobrazuje miminko ve vodě plavající za dolarovou bankovkou, která je napíchnutá jako návnada na rybářském háčku.

„Minulý týden jsme s Rudou nafotili v jednom pražském bazénu skvělou fotografii, kde Ostravák přebírá původní roli malého dítěte a plave si se svým typickým cigárem za uchem pro stravenku, která na háčku na ryby nahradila dolarovku,“ prozradil Kappel.

Projekt byl pro něj něco naprosto odlišného, než dosud tvořil. „Najednou před mým objektivem stály místo nahých žen oblečené celebrity. Bylo to velice zábavné, poprvé v životě jsem fotil pod vodou, ve slavné kavárně Slavie v Praze a také mezi pražskými bezdomovci. Hlavně jsem ale měl možnost poznat bandu skvělých lidí, které jsem doposud znal jen z televizní obrazovky,“ svěřil se Libor Kappel.