Prezident podepsal zákon, který zruší Vojenský újezd Brdy a podstatně zmenšuje další újezdy. V Libavé s 1 300 obyvateli od ledna příštího roku vzniknou tři nové obce Město Libavá, Kozlov a Luboměř pod Strážnou.

Resort obrany už připravuje převod infrastruktury na Olomoucký kraj a budoucí obce. Investuje na Libavé desítky milionů korun hlavně do dopravní infrastruktury.

Přechod pod civilní režim bez emocí

Přestože jde o změny, které se zapíšou do historie Libavé tučným písmem, místní přípravy na změny vojenského újezdu sledují bez větších emocí. Na soužití s armádou si už dávno zvykli a ne všichni na Libavé byli nakloněni tomu, aby se výcvikový prostor o třetinu zredukoval a osídlené části přešly pod civil.

„Už je všem jasné, že jinak to nebude a nepomůže nějaké zbytečné handrkování. Všem nám jde jen o to, aby nové vesnice mohly důstojně žít," uvedl po poslední tečce za legislativním procesem Jindřich Machala z Libavé k převratným změnám v lednu 2016.

Dostanou právo volit samosprávu

Zatímco po celé republice občané mají právo zvolit si samosprávu v podobě zastupitelstva, na Libavé to chodí jinak. V armádě se vydávají a poslouchají rozkazy, takže na demokratické diskutování a hlasování tam není místo. Ve vojenských újezdech takové vymoženosti jako komunální volby neznají.

Obyvatelé osídlených částí vojenského újezdu z toho ale mindráky nemají. Loni komunálním volbám pasivně přihlíželi už naposledy.

„Volby na Libavé nejsou. Jinde dostávají hlasovací lístky s kandidáty a jdou volit, my jsme v klidu. Nás se to netýká," popisoval situaci ve Městě Libavá Jindřich Machala.

„Volby samozřejmě známe. Volíme do Poslanecké sněmovny a Senátu. Je ale pravda, že komunální musejí mít jinou atmosféru, protože lidé vybírají známé, které chtějí, aby řídili jejich obec. Je to trochu jiné," ujistil Jiří Ondřejka, který se jako předseda výboru ve Městě Libavá podílel na přípravách takzvané optimalizace vojenského újezdu.

Tak se nazývá proces, který víc jak tisícovce obyvatel přinese vyčlenění obydlených částí vojenského prostoru a vznik samostatných obcí,

Zdržení o rok přišlo hlavně kvůli Brdům

Termín osamostatnění obcí z vojenského prostoru se o rok posunul kvůli sporům politiků kolem vojenského prostoru Brdy, ale nakonec se přece jen dočkají. „Byli jsme dost znechuceni z těch tahanic kolem Brd, což je věcí politických představitelů, kteří řeší svoje zájmy a my jsme na samotném okraji toho všeho," poznamenal Jindřich Machala.

Všichni, kteří se na zeštíhlení Libavé podílejí, jsou přesvědčeni, že od roku 2016 pro ně bude armáda už jen velmi dobrým sousedem, ale ne tím, kdo jejich životy „řídí". Zejména mladí často kvůli tomu odcházeli žít jinam. „Příště už půjdeme ke komunálním volbám i my," těší se Erik Anger z Kozova.

Investice a přípravy

V souvislosti s chystaným vyčleněním obydlených částí Libavé a změnou hranice vojenského újezdu investuje ministerstvo obrany jen do oprav vodovodů a kanalizace 165 milionů korun. „Konkrétně 160 milionů do vodovodu a kanalizace ve Městě Libavá a pět milionů do vodovodu v sídelním útvaru Kozlov," informoval již dříve Petr Medek z tiskového odboru.