Obce z okolí Libavé se začaly cítit odstrčeny poté, co vláda slíbila investovat do rozvoje Brd přes miliardu korun, ať tam americký radar vztyčen bude, nebo ne.

„Ve středu jsme poslali dopis za patnáct obcí z okolí Libavé podepsaný starosty. Byli bychom rádi, kdyby vláda stejně jako v případě Brd ustavila komisi, která by se zabývala Libavou, jež je taky velmi zanedbaná a obce na její hranici doplácejí na to, že mají za zády vojenský prostor,“ uvedl František Vrchovecký (KDU-ČSL), starosta Budišova nad Budišovkou, který protestní dopis na vládu odesílal.

Obcím připadá nefér, že vláda slíbila přes miliardu korun na rozvoj Brd, zatímco v případě Libavé, o níž se při prvních návštěvách amerických specialistů na protivzdušnou obranu hovořilo jako o možném místě pro stavbu radaru, roky zůstává jen u slibů.

„Když tvrdí, že podpora slíbená Brdům nesouvisí s radarem, proč by Libavá měla zůstat stranou? My jsme odříznuti vojenským prostorem a jsme na tom hůře než Brdy,“ reagovala starostka Norberčan Marie Vališová (KSČM).