„Jezdí mimo komunikace terénem, který je hlavně zajímá, což tady ale nemíníme tolerovat. Ničí nejen výcvikové lokality, ale i přírodu, a to i místa s chráněnými druhy rostlin a živočichů,“ uvedl přednosta vojenského újezdu Libavá Vladimír Kubisa.

Libavá má rozlohu bezmála 33 tisíce hektarů a tamní terénní podmínky jsou pro vyznavače čtyřkolek a terénních motocyklů velice lákavé. „Oslovují nás, že by si chtěli na Libavé zajezdit. V lokalitách, o které žádali, to ale nelze v žádném případě povolit. Masově už vůbec ne,“ sdělil přednosta Kubisa. Čtyřkolkáři se proto vydávají za svým adrenalinem v členitém terénu s rozlehlými planinami a lesními porosty načerno. „Hlavně o víkendech. V době dovolených se obáváme, že jich přibude i v týdnu,“ uvedl Kubisa. Motorkářům proto pohrozil, že za porušení zákazu vjezdu a ničení přírody dostanou maximální postihy.

Připustil však, že řidičům terénních strojů se často daří ujet a pokutě se vyhnou. „Pomoci může i veřejnost. Sám jsem vyzval, aby si lidé zapsali poznávají značku a čas, a pokud možno je i mobilem vyfotili,“ dodal Kubisa.

Co motorkářům hrozí? „Pokuta několik tisíc korun. Rozhodli jsme, že postihy budou co nejpřísnější,“ vzkázal řidičům. Ochranáři zatím poškození přírody na Libavé, kde jsou cenné přírodní lokality, kvůli motorkářům a čtyřkolkářům neřešili. „Velké problémy jsou hlavně v Jeseníkách a Beskydech, kde ničí přírodu v chráněném území,“ uvedl Tomáš Vávra z Agentury ochrany přírody a krajiny. Do obou moravskoslezských hor proto hlavně o víkendech vyrážejí dobrovolníci, aby pomohli střežit chráněné partie s ohroženými druhy před řáděním vyznavačů terénních stojů.