Žena, která bude pod třešní první májový den políbena, neuschne. Naopak bude po celý rok oplývat krásou a plodností.

Vlivem vyšších jarních teplot ale nastoupila fáze kvetení téměř u všech rostlin rostlin dříve než obvykle.

Najít 1. května kvetoucí třešeň proto mohl být velký problém. Naštěstí se počítá i polibek pod okrasnou třešní sakurou, které jsou v našem regionu rozšířené a začátek května je zastihl v plném květu. U třešní záleží na konkrétní odrůdě, ale většina z nich už odkvetla.

Jesenická ulice v Bruntále, prvomájový průvod.
Prvomájový projev poslance Junga v Krnově řešil parlament

Také odborníci potvrzují, že většina třešní si s kvetením pospíšila. Podle pozorování fenologů Českého hydrometeorologického ústavu také další rostliny vlivem vyšších teplot v minulých týdnech uspíšily svoji vegetační aktivitu.

Například u třešně ptačí v nadmořské výšce kolem 300 metrů obvykle spadá počátek kvetení do termínu 19. až 23. dubna a konec mezi 4. až 5. května. Na více než 80 procentech území České republiky ale ptačí třešeň rozkvetla už mezi 6. až 20. dubnem. Naštěstí v podhůří Jeseníků tento druh plané třešně většinou ještě kvete.

„Čas kvetení těsně míjí 1. květen, tedy den, kdy si zamilovaní pod rozkvetlou třešní dávají polibek. Je to tedy spíše políbení ženy, aby si udržela krásu, plodnost a svému milému neuschla. Dříve se k tomu přidávala koupel v potoce, a to s vidinou omlazení. Možná nás čekají léta koupání v potoce pod odkvetlými třešněmi. V současné chvíli jsou třešně již ve fázi konce kvetení,“ uvedla Martina Součková z ČHMÚ.

Prvomájový průvod v Krnově aktuálně představuje také výstava zvětšenin ve Flemmichově vile.
Na prvního máje museli manifestovat úplně všichni