Ačkoli prodej se spustí až v následujících týdnech, už nyní na něj pěstitelé soustřeďují svou pozornost. Tradičně očekávají, že největší zájem budou mít zákazníci o jedle a stříbrné smrky. Naši redakci také zajímalo, jestli se na kvalitě letos nepodepíše suché a horké počasí. Námi oslovení prodejci se shodují, že ne.

Od 1. prosince si mohou zájemci přijíždět pro vánoční stromky do Zahradního centra v Komárově, kde si svého favorita vyhlédnou a rovnou sami uřežou. Pracovníci centra jsou připraveni jim nářadí i zapůjčit. „Nejvíce budeme mít asi borovic a stříbrných smrků, které jdou na odbyt vždy nejvíce, protože déle vydrží čerstvé. Ceny zůstanou plus minus stejné jako loni, letošní počasí se na kvalitě ani počtu stromků neprojevilo,“ konstatoval majitel Zahradního centra Přemysl Kulík.

Stejný názor má také majitel společnosti Komunální servis David Slavata. Stromky pěstuje na plantážích v Oldřišově, Čermné ve Slezsku, Spálově i nedaleko Bruntálu. „Zatím jsem byl detailně zkoumat jen plantáž ve Spálově, na ostatní se teprve chystám. Ale co jsem zatím viděl tak mohu říci, že jsem nepozoroval zhoršenou kvalitu, vypadá to stejně jako loni. Horší by bylo, kdyby na jaře udeřily mrazíky. Tím trpí především jedle, které naraší a pak zmrznou,“ vypočítával David Slavata. Vánoční stromky začne prodávat od 10. prosince, a to hned na třech místech na Opavsku. V Opavě na Kylešovském kopci ve staré kotelně v ulici Boženy Němcové, v Kateřinkách v Rolnické ulici vedle restaurace Astron a nakonec v Hradci nad Moravicí naproti prodejně Hruška. „Loni bylo nejvíce stříbrného smrku, letos to očekávám stejné. Dále samozřejmě budu nabízet i jiné druhy,“ doplnil. Vánoční stromky si u Davida Slavaty mohou lidé i dopředu objednat, následně je jim přivezen rovnou domů. „Lidé už mi volali minulý týden, rezervace tedy již mám,“ uzavřel.

Tuto službu nabízí zákazníkům také firma manželů Florových s názvem Zahrada Flora, sídlící v Úvalně. Stromky tady půjdou do prodeje od 1. prosince. „Buď si je lidé vyzvednou přímo u nás, nebo je dvakrát týdne rozvážíme. Je o to veliký zájem, kupující to uvítají hlavně u větších stromků. Největší zájem bývá o normandské jedle a pichlavé smrky. Už teď ale prodáváme stromky v květináčích. Máme je řádně zakořeněny, pokud se o ně lidé přes Vánoce dobře starají, mohou si je pak vysadit na zahradu. Někteří prodejci však kořeny bohužel osekají a stromky poté uvadají. Když se pěstitel o stromky řádně stará, myslím, že se sucho na kvalitě neprojeví, což je i náš případ,“ mínil Pavel Flora.