Letos začne jaro 21. března naposledy
ČR - Dvacet minut po pondělní půlnoci začne astronomické jaro. Letos je naposledy přivítáme v den, který máme v paměti zarytý ze školních let, tedy 21. března. Od příštího roku bude totiž prvním jarním dnem podle hvězd 20. březen, v dalších letech bude jaro začínat ještě o den dříve.
Příčina je podle astronoma Miloše Tichého z observatoře na Kleti nedaleko Českého Krumlova prostá. Doba mezi dvěma po sobě následujícími jarními rovnodennostmi je totiž delší než 365 dní, kolik trvá jeden kalendářní rok.
Přestupné roky k dorovnání nestačí
„Země se kolem Slunce otočí za 365 a čtvrt dne, což má vliv i na astronomický začátek jara,“ vysvětlil Miloš Tichý. S intervalem otáčení Země kolem Slunce podle něj souvisí i všem známé přestupné roky.
„Těmi se ale rozdíl mezi takzvaným tropickým rokem, který trvá právě 365 a čtvrt dne, a rokem kalendářním nedorovnává úplně. Proto se astronomický začátek jara každoročně posouvá. A proto nemáme my astronomové rádi, když se děti ve škole učí, že začátek jara připadá přesně a pouze na 21. března,“ doplnil Miloš Tichý, jenž je ve svém oboru světovou kapacitou.
Podle výpočtů astronomů se počátek astronomického jara bude v následujících letech posouvat stále zpět. Takže zatímco v příštím roce jaro poprvé přivítáme 20. března, v roce 2048 to bude 19. března.
Znovu až v příštím století
Až do konce století pak data jarní rovnodennosti mají kolísat mezi 19. a 20. březnem. Ke starým pořádkům se vítání jara vrátí v roce 2102, kdy jarní rovnodennost opět připadne na 21. březen.
(mat)