„Potkali jsme se při studiu na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci někdy kolem roku 1988, tehdy byla při studiu povinná vojenská katedra, při docházení na ní jsme se s Kájou seznámili," začal vyprávění Antonín Zgažar, profesor Všeobecného a sportovního gymnázia Bruntál.

On a Karel Mašlík, učitel Základní školy Bruntál ve Školní ulici, známé spíš jako Petrin, si v mnoha věcech dobře rozuměli, mimo jiné spolu také sdíleli nadšení pro táboření.

Založení organizace

Už jako dítě jezdil Antonín Zgažar na tábory, při studiích na gymnáziu na nich pracoval jako instruktor a při studiích na vysoké škole dělal vedoucího pionýrských táborů.

„Když jsme s Kájou dostudovali vysokou školu, napadlo nás založit si vlastní organizaci zaměřenou na tábornickou a turistickou činnost, nechtěli jsme být na nikoho napojeni nebo vázáni," vysvětloval Antonín Zgažar.

„No, napadlo to Tondu, ale on to ve své skromnosti nepřizná. Přišel s tím za mnou a mě tato myšlenka velice nadchla," dodává se smíchem Karel Mašlík. A tak vznikl v dubnu roku 1994 dobrovolný nepolitický spolek Moravskoslezští táborníci (MST), v létě tohoto roku také proběhl první tábor pod hlavičkou spolku MST.

Tábor

Táborová základna leží v klidném prostředí regionu Malá Haná poblíž historického města Jevíčko, od Bruntálu je vzdálená přibližně 100 kilometrů, táborníci se na ni dopravují autobusem pronajatým MST, který odjíždí z Bruntálu.

„V dnešní době je to jeden z mála táborů, kde ještě není elektřina a je blízko lesu. Podle nás je právě tímto zajímavý, snažili jsme se udržet ten klasický tábor, kdy bydlíme ve stanech a co nejméně využíváme různé moderní výdobytky civilizace," popisovali Antonín Zgažar a Karel Mašlík.

Bez technologií

O zábavu však nemají návštěvníci ani tak nouzi, tábor splňuje podmínky pro zajímavé dobrodružné léto a dokazuje, že i v dnešní době se dá bavit i jinak než skrze telefon, počítač, nebo televizi.

„Mnoho dětí například baví chystání dřeva na táborák a také noční hlídky tábořiště, kdy se po dvou hodinách skupinky střídají, veliký zájem je o bojové a sportovní hry, o které zde také není nouze," dodávají pořadatelé. „Rádi přivítáme každého, kdo si chce odpočinout od civilizace nebo vyzkoušet, zda dokáže tyto podmínky zvládnout," zvou Antonín Zgažar a Karel Mašlík.

Mobily si však táborníci klidně na vlastní riziko vzít mohou, možnost dobití telefonu však budou mít až při výletu do města.

Celotáborová hra

Každý rok je tábor pořádán na nějaké téma, letos se mohou zájemci těšit na úplně novou celotáborovou hru s názvem Dračí kletba, kdy se budou snažit plněním různých úkolů osvobodit zakleté království od kletby mocného černokněžníka, který se mění na draka.

„Vypadá to sice jako pohádka, ale tábor není pouze pro malé děti, dost se budou muset snažit i ti větší," prozradili organizátoři. Letošní turnus, který se uskuteční v druhé polovině letních prázdnin, je v pořadí již šestadvacátý. „Od roku 1994 pořádáme tábory nepřetržitě, některé léto byly i dva turnusy, proto to takhle vychází," vysvětlili organizátoři.

Na programu nebude ani letos chybět noční hra, posezení a zpívání u táboráku za doprovodu kytary a taky „Černé hodinky", které jsou specialitou tábora. Účast na Černé hodince je dobrovolná, každý druhý večer ji pořádá Karel Mašlík, po dobu jedné hodiny čte všem svým posluchačům různé strašidelné a tajuplné historky.

Další programy

Táborníci však nebudou po dobu čtrnácti dní jen v tábořišti, budou mít možnost si prohlédnout také zdejší okolí díky pěším vycházkám do nedalekého města Jevíčka nebo na koupaliště v obci Chornice.

Další pěší túra směřuje do Osady Lípa v nedalekém Arnoštově, každý rok tam mají táborníci domluvenou prohlídku stájí a jízdu na koních. „Minimálně jednou během tábora podnikáme také autobusový výlet. Po oblasti Jižní Moravy a Východních Čech navštěvujeme hrady a zámky nebo další zajímavé destinace. Například minulý rok jsme si zajeli do krápníkových jeskyní," sdělil Antonín Zgažar.

Miriam Opletalová