Atrakcí krnovského kina jsou filmy na maximálním formátu 70 milimetrů. Letní kino Biograf 16 ve Slezských Rudolticích naopak připomene nejmenší filmový formát v kinech: 16 mm.

Zatímco na sedmdesátkách se v kinech promítaly výpravné velkofilmy, šestnáctky známe hlavně z venkovských kin, kde bývala okna zakrytá dekou nebo přelepená papírem a promítačka vrčela přímo v sále s diváky. Na tento formát v dobách socialismu natáčeli také kinoamatéři.

Pro pamětníky

V době, kdy si každý může doma v televizi přehrávat filmy v HD kvalitě, se stále najde dost pamětníků, kteří si chtějí oživit své dávné zážitky v kině.

Proto fanoušci filmových šestnáctek z Opavska zprovoznili historické promítačky, sehnali si z archivů filmové kopie a začali s historickou dodávkou putovat po České republice jako letní kino Biograf 16. Na rudoltickém zámku promítali poprvé loni.

„Upozorňuji, že to nebude žádná velkoplošná plazma, ale pravé letní kino s promítacím plátnem a celuloidovým pásem ve vrčící promítačce. Ctitelé nostalgie samozřejmě mohou spojit letní kino s projížďkou parním vlakem, který o prázdninách každý víkend jezdí přes Rudoltice.

Loni kino mělo úspěch, tak teď jsme dali divákům na výběr z pěti filmů, aby na facebooku hlasovali, co chtějí promítnout," uvedl kastelán rudoltického zámku Tomáš Zemba s tím, že sobotní promítání začíná po setmění kolem 21.30 hodin.

Letní kino Biograf 16 má historické nejen promítačky a filmy, ale také autobusek, kterým putuje za diváky. S nápadem vzkříšení letního kina přišel Petr Navrátil v ochotnickém spolku v Hradci nad Moravicí. Promítačky, ozvučení a distributory zajistil Richard Vacula, který kino vede dramaturgicky.

Biograf 16

„Při uklízení po zkoušce jsem náhodou narazil pod podiem na filmové kotouče a také jeden 16mm film. Svaťa Řemelka, pamětník divadelních ansáblů, si připomněl, že tady kdysi býval filmový kroužek. Po spoustě let otevřel místnost, ve které byla malá promítárna a filmová laboratoř.

Říkal jsem si, když jsou tu filmové kotouče, mohla by někde být i promítačka. A skutečně. Promítačku, byť v rozpadu, jsme našli. Měl jsem novou hračku na spravení," zavzpomínal na začátky letního kina Biograf 16 Petr Navrátil z Hradce nad Moravicí.

„Je trapné, když se v kině z Windows XP spouští AVI. Oživit promítačky sice stálo spoustu práce a času, ale v postatě pořizovací náklady našeho vybavení byly 20 000 korun. Vzhledem k zájmu lidí a tomu, že na dobrovolné vstupné skutečně přispívají, se ta suma časem vrátí. Tedy pokud nebude moc pršet.

Naštěstí nevymřeli lidé, kteří vědí, že na kultuře se až tak nerýžuje a potřebuje pomoc," doplnil Richard Vacula.

Co je to 16mm film?První 16mm film byl natočen v roce 1923. Jde o formát používaný jak ve fotografii, tak ve filmové tvorbě, a to jak v kinoprůmyslu, tak v amatérském prostředí. Označení 16mm označuje šířku filmu. Menší filmy 8 mm byly doménou amatérů, na 16 mm promítala malá venkovská kina a městská kina nejčastěji využívala filmy 35 mm.

Při natáčení se 16 mm film používal (a dodnes se používá) pro natáčení nezávislých nízkorozpočtových filmů a dokumentů. Vyhovoval válečným kameramanům i záznamům pro firemní či vědecké účely.