K lesnictví totiž patří nejen péče o stromy, ale také o drobné vodní toky a nádrže, které v době sucha prospějí krajině i rostlinám a živočichům.

Lesy ČR se zaměřily na malé nádrže, které jsou v době sucha rezervoárem vody pro rostliny i živočichy. Kompletní rekonstrukcí prošel Klimešův rybník u Roudna. V Javorníku je zbrusu nová nádrž U Kamenného mostu.

Vodní nádrž U Kamenného mostu vybudovali vodohospodáři Lesů ČR na Hoštickém potoce v Javorníku. Pojme na 2300 kubíků vody.

U kamenného mostu se jmenuje nová nádrž na Hoštickém potoce u Javorníku.Zdroj: Lesy ČR

„Osmdesátimetrovou hráz tvoří těsnicí jádro a jílový koberec. V místě, kde se potok vlévá do nádrže, jsme opevnili koryto,“ uvedl Miroslav Kahánek, vedoucí správy toků pro povodí Odry z Lesů ČR. Vznikly zde i dvě mokřadní tůně pro vodomilné rostliny i živočichy. Cena stavby dosáhla 1,8 milionu korun.

Klimešův rybník u Roudna státní podnik Lesy ČR kompletně zrekonstruoval. na Bruntálsku nedaleko obce Roudno. Tato nádrž ze sedmdesátých let let minulého století už byla ve špatném stavu.

„Opravili jsme hráz, bezpečnostní přeliv, nápustné i výpustné zařízení,“ řekl Kahánek.

Více než dvoumetrová zemní sypaná hráz měří 109 metrů. Nádrž nyní pojme 4 460 kubíků vody, která přitéká přes nově postavený brod z toku Rýžovníku. Stavbu za dva miliony korun spolufinancovalo také Ministerstvo zemědělství ČR.

Letos Lesy podle všeho zahájí stavbu dalších dvou malých nádrží. Jedna z nich leží na Plavném potoce v lesích u Černé Vody na Jesenicku.

Záchranná služba. Ilustrační snímek.
Záchranáři pomáhali vážně zraněnému lyžaři
Dnes už vlaky na úvalenské nádraží jezdí na čas a nástupiště vypadá poněkud fádně.
Proměna nádraží v Úvalně