Komu se zdá, že je v březnu brzy na plánování červencové akce na Drakově, ať si vzpomene, jak je to dlouho, co sháněl vánoční dárky. No a už je zde březen. Proto není ničím unáhleným, že Spolek Přátelé Vrbenska dolaďuje detaily své největší akce roku, kterou je Lesní slavnost Lapků z Drakova. Je skvělé, že do organizace akce hovoří všichni členové spolku, každý může přijít s vlastním návrhem.

Jak se na Drakov dostat

Lesní slavnost Lapků z Drakova se koná od 19. do 20. července a první otázkou je, jak se na Drakov dopravit. Protože se po oba dny pohybují mezi Vrbnem pod Pradědem a sousedními Heřmanovicemi tisíce návštěvníků, není to s příjezdem vlastním vozem jednoduché.

A navíc šofér nemůže ochutnat třeba medovinku nebo svařák. To platí samozřejmě i pro cykloturisty, kterých je po oba dny na Drakově též požehnaně.

„Možností s ohledem na finance není moc, ale mohli bychom po spodní trasu k Josefskému hamru vozit návštěvníky z Vrbna pod Pradědem minibusem," navrhl řešení předseda Spolku Přátelé Vrbenska Karel Michalus. Děti by měly mít autobus zdarma. Motoristé by mohli parkovat na louce u státní silnice Vrbno Heřmanovice Zlaté Hory s odbočkou na Drakov za třicet korun po celý den. Na parkovišti bude zajištěno občerstvení.

Ekojarmark letos úplně poprvé

Zásadní novinkou má být letos na Drakově ekojarmark. Své výrobky mají během slavnosti nabízet rekreantům výhradně místní producenti, předvést by se měli zdejší včelaři s pravým jesenickým medem, skláři, uzenáři nebo řemeslníci. Protože vrbenský spolek spolupracuje na několika akcích v roce s polskými přáteli, není vyloučeno, že se na pultech objeví také polský med, ovčí sýry, polský kovář nebo řezbář.

Jednou ze soutěží pro děti má být hod obouručnou sekerou, zlatá kuželna, rýžování zlata nebo oblíbená razítkovací hra. Děti se vydávají v rámci hry s vandrovními pasy z Drakova směrem na Rejvíz. Cestou na jednotlivých stanovištích sbírají razítka a za to získávají ceny. Zajímavý pohled nabídne flašinetář s vzácným nástrojem. „Jedná se o unikátní starožitnost z roku 1852. Flašinet pochází z Cirkusu Kludský, kde byl součásti kolotoče," uvedl předseda Michalus.

Jelikož je jedním z hlavních záměrů Spolku Přátelé Vrbenska záchrana historické Lorenzovy hutě na Drakově, představí veřejnosti plán jejího zastřešení. Těch atrakcí ale letos bude více: hasiči, řezbáři, vodník, sázení stromků, lesní pedagogika i už neodmyslitelná tavba železa na dřevěném uhlí v postavené menší huti. „Nezdá se to, ale červenec je tu za chvilku, a my nyní děláme, co můžeme, aby se lidem na Drakově co nejvíce líbilo," dodal předseda.