Na Drakově se i letos připravuje každoročně pořádaná akce, která dokáže zpříjemnit víkend nejenom dětem, ale i dospělým. Projít si naučnou razítkovací hru či pobavit se u lahodného občerstvení a muziky mohou všichni příznivci lesní slavnosti. Historie a bájí na akci nebude nouze.
Razítek bude osm

Najdi Zlatý poklad Lapků z Drakova, zahraj si kuželky se skřítky ve Zlaté kuželně a poznej Tajemství lesa, to jsou hlavní body velké razítkovací hry, která je určena pro děti do patnácti let. „Hry se mohou zúčastnit všichni, kteří si u pokladny Spolku Přátelé Vrbenska vyzvednou „Vandrovní knížku Lapků z Drakova“ a potvrdí ji vstupním vízem. Podmínkou soutěže je získat do Vandrovní knížky otisky alespoň sedmi razítek,“ představil razítkovací hru tiskový mluvčí Spolku Přátelé Vrbenska Radek Vráblík, který i prozradil skrýš zlatého pokladu. „Zlatý poklad je ukryt poblíž památného buku, ve „zlaté kuželně“ u tajemných skřítků,“ dodal mluvčí Vráblík. Celková trasa razítkovací hry označena směrníky, stanoviště číslem a zvětšeným motivem razítka, budou rozprostřena na trase mezi Mnichovem, Drakovem až po Rejvíz. Děti se mohou těšit na tajemné skřítky, dětský rybolov, ukázky myslivosti, lesní pedagogiku, rýžování zlata, vodníka u Slučího potoka, rytíře a strážce hradu Drachenburgu a nebo na výstavu v lesní galerii. Získáním všech alespoň sedmi razítek budou soutěžící odměněni odznakem nebo mincí z Drakova. Mladším dětem do sedmi let bude tolerován menší počet razítek.

V osadě proběhne bohatý program

Organizátorům se povedlo i letos připravit zábavný program. Své kreativní vystoupení předvedou různé skupiny rytířů, kejklířů a lapků. Na své si přijdou i zastánci historie, kterým náladu zpříjemní středověká střelnice a historický kolotoč. Těšit se můžeme i na řezbáře, zručné řemeslníky, kováře, farmáře a jarmareční prodejce. V sobotu odpoledne proběhne další experimentální tavba železa v replice středověké dřevouhelné huti. Připraveno je bohaté občerstvení a velká tombola s okamžitou výhrou. Pro dobrou náladu po celou dobu akce zahrají hudební skupiny Škrpál z Vrbna, Kelt Grass Band Stránské, Rabussa Přerov, Talisman z Vrbna, Letokruhy Přerov, Country Wagon z Krnova a flašinetáři.

Drakovský plaváček pro děti a dospělé

Soutěž ve splavování plovoucích míčků po řece Černé Opavě proběhne v neděli hodinu po poledni. Do soutěže se mohou přihlásit všechny věkové kategorie a to jenom v sobotu od desíti do šestnácti hodin u pokladny ve stanu Spolku Přátelé Vrbenska. Soutěž Drakovského plaváčka je rozdělena do dvou kategorií, což první obsazuje mládež do osmnácti let a druhou pak starší nad osmnáct. Pro děti míček stojí pětikačku a dospělí zaplatí dvacet korun. „Soutěž náš spolek organizuje s vrbenským sborem dobrovolných hasičů. Úderem 13.30 hodin se míčky vysypou do řeky u Kančí chaty a výlov pak proběhne pod mostem na Drakově. Vyhlášení vítězů bude ve velkém stanu na hudebním podiu o půl čtvrté, kde vítězové získají v dětské kategorii deset triček Drakovského plaváčka a dvě stě ostatních dětí velký odznak plaváčka. Dospělí mohou vyhrát soudek piva,“ představil soutěž tiskový mluvčí Radek Vráblík.

Změna v parkování a přísnější pravidla

Tentokrát bude na akci pozměněno parkování. ,,Hlavní parkoviště bude hned nahoře na louce u hlavní silnice a parkoviště na Drakově bude sloužit organizátorům, prodejcům, vystupujícím souborům a partnerům. Dolů na Drakov a naopak, bude automobilové návštěvníky zdarma svážet minibus kyvadlovým způsobem. Celodenní parkovné zde činí třicet korun,“ uzavřel tiskový mluvčí.

Slavnosti se konají na území Chráněné krajinné oblasti Jeseníky, proto by návštěvníci měli respektovat přísnější pravidla chování v přírodě. Akce se koná s podporou Nadace OKD, podporou rady Moravskoslezského kraje a dalších sponzorů. (vra)