Největší akce roku je opět tady, Lesní slavnost Lapků z Drakova se odehraje v sobotu 22. a v neděli 23. července. Okolí nad Vrbnem pod Pradědem až po Rejvíz nabídne podívanou a zábavu pro celou rodinu, kterou pořádá Spolek Přátelé Vrbenska spolu s dalšími partnery.

Vystoupí skupiny historického šermu i hudební kapely, v sobotu dopoledne to bude kapela Špunt, odpoledne Kelt Grass Band, soubor SAH Krnov a v podvečer i houslistka Ilona Stryová. V neděli zahraje country kapela Karlováci a Modulor z Bruntálu.

Pro děti jsou připravena soutěžní a zábavná témata lesní pedagogiky, ukázka cvičených ptačích dravců a také možnost zasadit si svůj strom. S vandrovní knížkou mohou děti na stanovištích sbírat razítka a hledat zlatý poklad Lapků z Drakova. Potkají při tom pohádkové bytosti, lesní skřítky, víly, černokněžníka, lesního krále s královnou a další postavy.

Návštěvníci se naučí rýžovat zlato, uvidí práci zručných řemeslníků, nebudou chybět jarmareční prodejci a farmáři se svými výrobky a regionálními produkty. K atraktivní podívané bude v sobotu odpoledne patřit ukázka tavby železa v replice středověké dřevouhelné huti. Hnutí DUHA ukáže záběry jesenických šelem z fotopastí. V neděli je pro děti připravena oblíbená soutěž Drakovský plaváček.

Nachystané jsou i další atrakce na celé trase Naučné stezky Lapků z Drakova, která vede z Vrbna pod Pradědem až na Rejvíz. Tam mohou lidé zajít nejen mechová jezírka, ale navštívit i muzeum s tkalcovnou v domě č. 12.

Motoristé mohou zaparkovat u lesa na louce na označeném parkovišti zhruba 800 metrů před Drakovem. Přeprava z parkoviště na Drakov a zpět je zajištěna výletním vláčkem. Na Drakově se zájemci ještě mohou svést koňskou drožkou nebo projet na ponících.

V půlhodinových intervalech také bude mezi Drakovem a Vrbnem pod Pradědem jezdit minibus, je určen především seniorům a rodinám s malými dětmi, odjezdy jsou od sklárny TOMI. V sobotu je program na Drakově připraven od 10 do 20 hodin, v neděli zábava potrvá od 10 do 17 hodin.

Přátelé Vrbenska chystají podívanou

Na Lesních slavnostech Lapků z Drakova se letos objeví syn pražského Golema.

Lesní slavnost Lapků z Drakova začal před léty chystat Spolek Přátelé Vrbenska na podporu záchrany stavby staré hutě u Drakova. Zrodila se tak akce, která dnes láká návštěvníky z celé republiky, představuje krásu i historii Jeseníků a nabízí zábavu a poučení pro celou rodinu. Stále ji pořádají stejní nadšenci hlavně pro pobavení lidí.

„Scházíme se už tři týdny každý den, aby vše klaplo, jak má,“ prozradil minulý týden předseda Spolku Přátelé Vrbenska Karel Michalus, jak náročné jsou přípravy, které dělají členové spolku dobrovolně ve svém volném čase.

Návštěvníci Lesní slavnosti letos opět najdou oblíbený program. „U Slučího potoka potkají vodníka s vílou, kousek dál černokněžníka, Zlatá kuželna lesních skřítků vychází z pověsti o skřítcích, co střeží zlato z Koberštejna,“ ujišťoval Michalus, že se lidé mají opět nač těšit. „Když přijdou s dětmi, tak tu mají zábavu od rána do večera,“ dodal.

Nejen osvědčenou zábavu a soutěže připravili pořadatelé, pokouší se nabídnout i něco nového. „Snažíme se to oživit, letos přicházíme se synem pražského Golema,“ prozradil Karel Michalus. Děti tohoto syna Golema i uvidí a mohou mu navrhnout jméno, měří 2,60 metru a bude stát u stanu pořadatelů.

Lidé uvidí i ukázku tavby železa v replice středověké dřevouhelné huti, o kterou se v sobotu odpoledne postará technická skupina z Vysoké školy báňské Ostrava. Kovář pak předvede, jak se kdysi toto železo dále zpracovávalo.