Úvalenští s sebou vzali prohlížečku dia᠆pozitivů Leningrad pro pana prezidenta Zemana. Starosta Úvalna Radek Šimek se vydal na Pražský hrad společně s místostarostou Romanem Šťastným. Dostali pozvánku do Senátu i do Sněmovny ČR, kde je přivítal předseda sněmovny Radek Vondráček. Na Hradě už je vyhlížel Miloš Zeman.

„Všechny tyto audience byly připraveny s důrazem na to, abychom si to užili. Všem záleželo na tom dát nám najevo, jak si váží naší práce, jak je důležité, aby se venkov rozvíjel a udržoval tradice,“ uvedl Radek Šimek s tím, že ani pan prezident nespěchal. Věnoval starostům půl hodiny navíc než bylo v programu. „Ke konci už mu ťukali nervózně na rameno, že má další schůzku. Každému osobně pogratuloval a popřál hodně úspěchů. Poseděl s námi a hovořili jsme při tom o všem možném. Vážně i s humorem jemu vlastním,“ popsal svůj zážitek starosta Šimek.

Starostové si pochvalovali pohoštění a také předávali prezidentovi dárky z oblasti regionální gastronomie.

„Starostové se mu snažili přivézt nějakou jejich specialitu – pálenku, perníčky, bonboniérky i víno. Všichni přinesli něco k jídlu či k pití. My jsme na to šli jinak. Vzhledem k tomu, že komise soutěže u nás vyzdvihla především náš vztah k historii, sáhli jsme do exponátů v našem retro muzeu na faře a darovali jsme mu malou prohlížečku diapozitivů. Byl na ní nápis LENINGRAD, tak snad to nebral jako nějakou provokaci,“ komentoval originální úvalenský dárek Šimek.

„Vybrali jsme padesát nejkrásnějších fotografií naší obce, které jsme nechali převést do diapozitivů. To byste nevěřili, jak to bylo náročné. Až po dlouhém pátrání jsme objevili firmu, která to za nemalé peníze zvládla,“ doplnil starosta.

„Fotografie byly také s komentářem vytištěny do malé knihy v úhledné dřevěné truhličce. Nevíme, zda si pan prezident udělal čas vyzkoušet dárek z Úvalna, každopádně při předávání prohlížečku dlouho obracel v rukou, než se osmělil zeptat: ,Co to je?',“ dodal Šimek.

Starosty pak čekala komentovaná prohlídka Hradu včetně míst, kde se běžný návštěvník nedostane. Večer zakončili v divadle Na Fidlovačce. Muzikál Ženy na pokraji nervového zhroucení s Ivou Pazderkovou v hlavní roli byl podle nich skvělý.