Případ krnovské pacientky, které měla v močovém měchýři dva exempláře parazitického červa, se stal ve světě urologie a parazitologie malou senzací. Vše začalo loni v listopadu, když se na urgentní příjem krnovské nemocnice dostavila šestasedmdesátiletá paní, kterou zaskočil nález krve v moči.

Ujal se jí tým zdravotníků pod vedením urologů Jana Pulcera a Iva Odstrčila.

První případ u nás

Krev v moči lékařům obvykle signalizuje zánět, močový kámen nebo nádor. „Při vyšetření ultrazvukem jsme v močovém měchýři zaznamenali něco, co připomínalo krevní sraženinu. Rozhodli jsme se provést výplach. Při něm z těla pacientky spontánně vyšel podlouhlý organický útvar. Až při bližším ohledání jsme zjistili, že je to deseticentimetrový parazit," popsal Jan Pulcer první setkání s exotickým parazitem.

V tuto chvíli si ještě neuvědomoval, že se právě stal prvním lékařem v České republice, který zdokumentoval přenos ledvinovce psího na člověka. V Evropě zatím ledvinovce zaznamenali pouze veterináři u psů, a to ještě velmi vzácně.

Nález červa v močovém měchýři nikdo z krnovských urologů nečekal. „Podlouhlého krvavě červeného parazita jsem několikrát vyfotil s měřítkem a pak byl pro potřeby dalšího zkoumání uložen do formaldehydu.

Až když jsem tento případ konzultoval se specialisty z parazitologického oddělení opavské nemocnice a z Národní referenční laboratoře pro tkáňové helmintózy v Praze, tak nám doporučili, že pro přesné určení je vhodnější uložit parazita do fyziologického roztoku," uvedl Pulcer, který vzápětí dostal příležitost prohlédnout si ještě druhý exemplář ledvinovce.

Lékaři zavedli pacientce do těla miniaturní kameru, která odhalila asi šest centimetrů dlouhého ledvinovce, který zůstal přisátý na sliznici močového měchýře. U tohoto druhého nálezu se odborníkům dokonce podařilo určit pohlaví. Byla to pohlavně nezralá samička.

V literatuře

Proč jsou ledvinovci taková rarita? Můžeme se s nimi setkat hlavně v Africe a v Asii, ale téměř výhradně jen u psů.

„Ledvinovci mají komplikovaný životní cyklus s několika mezihostiteli. V literatuře zatím byly zdokumentovány řádově jen desítky případů, kdy došlo k přenosu tohoto parazita ze zvířat také na člověka. Informací o něm je zoufale málo, takže ani nemáme přesnou představu, jak dlouho mohl být v těle pacientky nebo jak by se její zdravotní stav vyvíjel dál, pokud by se nám ledvinovce nepodařilo najít a odstranit.

Smutnou shodou okolností tato pacientka před pár dny zemřela," doplnil urolog Jan Pulcer s tím, že příčinou úmrtí byly jiné zdravotní problémy, které s nálezem parazita nijak nesouvisí.

Odkud se vzal?

Zatím není zcela objasněné, jak pacientka mohla přijít k tak exotickému parazitovi. Jisté je jen to, že nikdo další není v ohrožení, protože přenos z člověka na člověka není možný.

„Příčinou nejspíš bylo maso, které neprošlo dostatečnou tepelnou úpravou. Paní ráda jedla ryby, ale nikdy ne syrové ve formě suši. Teoreticky mohla být zdrojem i mořská ryba, ale vysoké teploty při vaření parazity spolehlivě zahubí," pokrčil rameny urolog, podle kterého je možné, že se konkrétní zdroj nákazy nepodaří prokázat.

Navíc ani určení ledvinovce psího (Dioctophyme renale) zatím není zcela stoprocentní. Definitivně ho musí potvrdit další odborníci.