Takové jsou požadavky lékařů, kteří podali výpověď v rámci akce Děkujeme, odcházíme. Zatímco v prvních dvou bodech vláda ustoupila, garanci, že se všichni lékaři budou moci vrátit na své místo, včera premiér Petr Nečas (ODS) dát odmítl.

„Po dlouhém hledání zdrojů a přehodnocení rychlosti postupu reformy jsme uvnitř zdravotnického systému nalezli dvě miliardy korun,“ řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), který včera s lékařskými odbory jednal a peníze na mzdy jim nabídl.Prezident České lékařské komory Milan Kubek pro Deník přiznal, že měsíční plat lékařů by se mohl zvednout o čtyři až 12 000 korun v závislosti na kvalifikaci.

„Je to jen zlomek požadavků odborářů, ale je to aspoň první konkrétní krok. Navíc nám vždycky šlo o komplexní řešení, a to ministr Heger slibuje,“ míní Kubek. Zástupci doktorů původně hovořili o dvojnásobku či dokonce trojnásobku příjmů.

Kubek zároveň zdůraznil, že podmínkou dohody je, aby veškeré ušetřené peníze, tedy ony dvě miliardy, směřovaly výhradně do lékařských mezd. Ostatní zdravotnický personál by měl podle něj počkat, až se projeví očekávané úspory v systému. Zároveň musejí existovat záruky pro přijetí všech doktorů, kteří stáhnou své výpovědi. „Jedině s takovým návrhem lze před nespokojené lékaře předstoupit,“ tvrdí Kubek.

Peníze na mzdy chce šéf zdravotnictví získat mimo jiné přeměnou 10 tisíc akutních lůžek na lůžka následné péče. O tom, kterých nemocnic se tato opatření dotknou nejvíce, by měli rozhodnout krajští hejtmani. Změny se mají týkat hlavně krajů, ve kterých jsou fakultní nemocnice.

Kde chce ministerstvo vzít na platy

KATEŘINA PERKNEROVÁ, MICHAELA KOUBOVÁ