VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lávka pro pěší se zřítila s lidmi do řeky i v Bohušově

Zatímco o zřícení Trojské lávky v Praze dnes informují všechna česká média, zřícení lávky v Bohušově v roce 2014 prošlo úplně bez povšimnutí.

5.12.2017
SDÍLEJ:

Dřevěná lávka se v Bohušově zřítila 8.11. 2014 pod zájezdem polských turistů, kteří přijeli obdivovat úzkokolejku Osoblažku a ochutnat husu na svatomartinských hodech.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Zřícení lávky v Praze si vyžádalo zranění čtyř lidí. V Bohušově velmi podobná událost 8. listopadu 2014 skončila jedním podvrtnutým kotníkem.

Jediné noviny, které informovaly o zřícení lávky v Bohušově, byla polská Nowa Trybuna Opolska (NTO). Tato lávka přes řeku Osoblahu se totiž zhroutila pod polskými turisty.

Co se v Bohušově vlastně stalo? Zájezd do Bohušova za gastronomickými zážitky pořádala prudnická pobočka turistické organizace PTTK. O zřícení mostu polské novináře z NTO informoval manažer tohoto zájezdu Zbigniew Zagłoba Zygler.

„Byli jsme v Bohušově už několikrát. Přijeli jsme úzkokolejkou a zašli na svatomartinské hody na pečenou husu do restaurace Pod Dubem. Po hodech jsme chtěli navštívit zříceninu Fulštejn,“ vysvětlil tour manažer, proč se výprava vydala přes lávku pro pěší na opačný břeh.

Zřícení lávky a pád z výšky kolem 2,5 metru do mělké říčky Osoblahy popsal novinářům NTO svědek Francis Stenkala: „Spadli jsme do vody i s prkny a trámy, ze kterých koukaly hřebíky. Měli jsme velké štěstí, že se nikomu nestalo nic vážného.“

Promočení turisté se s pomocí kolegů všichni šťastně dostali na břeh. Po listopadové koupeli v řece už nikdo neměl na zříceninu Fulštejna ani pomyšlení. V Bohušově čekal autokar, takže místo výletu co nejrychleji spěchali domů do Prudniku.

Organizátorům zájezdu byl hlášen pouze jeden úraz, a to podvrtnutá noha.

„Viděl jsem ten most už před rokem. V poslední době někdo vyměnil desky a zábradlí za nové, ale původní nosné trámy tam zůstaly. Dobře jsem si je prohlédl z vody. Byly kompletně prohnilé,“ doplnil Francis Stenkala v rozhovoru pro NTO. Polští turisté tak spěchali domů, že událost nikomu nenahlásili. Tak se stalo, že na české straně zřícení lávky nikdo nezaznamenal.

Připomeňme, že lávka plná lidí se v Bohušově zřítila 8. listopadu 2014. Už 11. listopadu 2014 na nejvýznamnější polský státní svátek Den nezávislosti Polska projížděl Bohušovem kolem zřícené lávky prezident Miloš Zeman, který si v rámci oficiální návštěvy Osoblažska dopřál také projížďku po osoblažské úzkokolejce.

Český prezident viděl zřícený bohušovský most z okna vlaku jako na dlani, když bez většího zájmu projížděl kolem v doprovodu bývalého hejtmana Jaroslava Palase a tehdy úřadujícího hejtmana Miroslava Nováka.

Autor: František Kuba

5.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Česko zpívá koledy. Ilustrační foto z loňského ročníku.

Setkání u vánočního stromu v Bruntále provází jarmark

Rýmařov. Ilustrační foto.

Vzniká databáze fotografií Rýmařovska

Na Cvilíně obnovují historické stezky a instalují lavičky

Technické služby Krnov na Cvilíně renovují původní štětové cesty a probíhá zde i obnova stezek, které zde vybudovali už sudetští Němci.

David Galvas: Hokej mi chyběl, Krnov je mi sympatický

/ROZHOVOR/ Letošní sezonu odstartoval obránce David Galvas v barvách druholigového Slezanu Opava. V říjnu se rozhodl svou bohatou kariéru pověsit na hřebík a ze dne na den se stal trenérem.

POZNÁMKA FIDELA KUBY: Čestný člověk

Když jsem na základce chodil do čtvrté třídy, rozmohl se nám v družině takový nešvar.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Školní, Bruntál

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT