„Jedná se o labuť, která má na krku límcovou značku z Kroužkovací stanice Národního muzea Praha. Národní muzeum je členem Evropské unie pro kroužkování ptáků EURING, založené již v roce 1963,“ vysvětlila Blanka Skřivánková z odboru životního prostředí. Kroužkování ptáků pomáhá vědcům objasnit stěhování a tahy ptáků, jejich zimování, některé další detaily z ptačí biologie – například. Věrnost jednomu zvolenému hnízdišti, soudržnost, délku života, původ ptáků, vývoj početnosti populací ve vazbě na změny přírodního prostředí.
"Pokud někdo najde uhynulého ptáka s kroužkem, měl by zaslat kód z kroužku Kroužkovací stanici Národního muzea Praha. U žijících labutí je vhodné dalekohledem přečíst kód z límcové značky a oznámit Kroužkovací stanici Národního muzea Praha," doplnila Blanka Skřivánková.
Přestože labuť velká není zvláště chráněný druh živočicha, je obecně chráněna podle zákona o ochraně přírody a krajiny. Je zakázáno úmyslné poškozování nebo ničení hnízd a vajec nebo odstraňování hnízd a úmyslné vyrušování těchto ptáků. To platí zejména během rozmnožování a odchovu mláďat volně žijících ptáků na evropském území členských států Evropské unie.