„Toto ocenění dostala naše laboratoř jako první a jediná ve zdravotnických zařízeních řízených Moravskoslezským krajem,“ upřesnil Roman Gavanda, ředitel Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov. S přípravami na akreditační proces se začalo v laboratoři již na jaře roku 2000. Letos v červnu byla podána přihláška k akreditaci a v září byl akreditační proces úspěšně završen.

„Všichni pracovníci postupně zvládli jiný, mnohem náročnější styl práce podle přesných norem, seznámili se s příslušnou dokumentací a pracují přesně podle ní,“ řekl hostům slavnostního předání Václav Štemberk, primář centrální laboratoře. Krnovská laboratoř tak splnila kritéria speciální normy (ČSN EN ISO 15189) a může poskytovat služby v rámci celé Evropské unie.

„Veškerou dokumentaci jsme si vytvořili sami. Nepřijali jsme kvůli akreditaci žádného pracovníka, jak bývá zvykem,“ sdělil manažer kvality a zároveň vedoucí biochemického úseku Jakub Ručka. „Kromě laboratorních vyšetření jsou akreditovány i odběry v naší odběrové místnosti,“ doplnil primář Štemberk.

Centrální laboratoř poskytuje komplexní služby a jako jedna z mála v republice sdružuje v jednom objektu laboratoř biochemickou, imunologickou, mikrobiologickou, parazitologickou, hematologickou i transfuzní. Laboratoř, ve které je zaměstnáno sedmačtyřicet lidí, je vybavena špičkovými diagnostickými přístroji. Své služby poskytuje nejen pro krnovskou nemocnici a oblast Krnovska, ale i pro Bruntálsko, část Opavska, Šumperska a Jesenicka.

„Již několikrát jsem zaslechl od kolegů, že se máme, když je akreditační proces úspěšně za námi. Opak je pravdou. Akreditací jsme získali určitý statut. Tím zaručujeme, že naše služby budou špičkové. Právě proto si nemůžeme dovolit jakkoliv polevit a nadále musíme naše služby zkvalitňovat a jejich spektrum rozšiřovat,“ dodal primář.