Loni se na Tři krále u zvoničky na Ježníku odehrála malá slavnost spojená s uzavřením betléma. Letos ale přišla taková chumelenice, že na loučení s betlémem nebylo ani pomyšlení.

Dnes betlém nabízí pozoruhodný pohled na tři krále brodící se po pás sněhovými závějemi, kterým příroda na hlavách vytvořila mohutné bílé čepice a límce. Z plastového jelena, který se pásl pod transformátorem, kouká jen paroží, a například sousedního divočáka pohřbil sníh úplně. Tato zasněžená podoba betléma je stejně zajímavá, jako když v období svátků tato vánoční atrakce lákala na Ježník davy lidí z celého Krnova.

Dřevěná šindelová zvonička z Ježníku je v širokém regionu ojedinělou stavbou. Je stará asi sto padesát let a původně sloužila ke svolávání dětí do školy. Právě bývalou školu u zvoničky, která dnes slouží jako rodinný dům, koupil Miroslav Lamoš.

„Zvonička před naším domem je sice krásný objekt, památka a doklad lidové architektury, ale už dávno ztratila svou původní funkci školního zvonění. Chybělo jí nějaké využití, tak jsme začali přemýšlet, co s tím. Začal jsem tím, že se na Ježníku pravidelně zvonilo poledne a klekání,“ zavzpomínal Miroslav Lamoš.

Lamoš: Betlému pomohla náhoda

„Nápad s betlémem vznikl náhodou, když jsem při cestě na Šumpersko zahlédl vystavené velké betlémské figury na prodej. Pár dní před Vánoci už nebyl čas shánět sponzora nebo vyhlásit sbírku, tak jsem figury koupil za své peníze,“ prozradil Lamoš.

O nový ježnický betlém byl obrovský zájem, zastavovaly zde každý den desítky aut. „Původní náklady se nám díky sbírce a sponzorům vrátily, takže nyní betlém každý rok o nějakou tu figurku rozšíříme. Opravili jsme také kříž vedle zvoničky, který byl celý zelený od řas a zarostlý v takové džungli, že o něm nevěděli ani starousedlíci,“ uvedl Miroslav Lamoš, který se baví vymýšlením, jak nové a starší figury kombinovat, aby vytvořily kolem jesliček poetickou oživenou krajinu.

Krnov na opravu vyčlenil osmdesát tisíc

V roce 2002, když byla zvonička navržena k prohlášení za nemovitou kulturní památku, bylo z krnovského městského rozpočtu na její opravu vyčleněno osmdesát tisíc korun. Obě střechy zvoničky z dřevěných šindelů byly už značně narušené a do krovů zatékalo, ale díky pečlivé opravě je ježnická zvonička zase jako nová.

„Při vycházce k betlému na Ježník jsem si uvědomil, že už zase padá sníh a mrzne. Po několika velmi teplých zimách se nám to zdá trochu divné, ale zdá se, že běh věcí se vrací k normálu a v zimě zase bude mrznout a sněžit. Kolem Vánoc a Nového roku se u betléma zastavovali lidé, aby na chvíli rozjímali, co dělat, abychom byli k sobě navzájem slušní a přátelští, těšili se dobrému zdraví a vzájemné úctě,“ popsal své pocity při návštěvě betléma na Ježníku jeden z nadšených diváků Petr Kučera z Krnova.