Tomáš Chalupa zde bude jednat s představiteli obcí a podnikateli v cestovním ruchu, kterých by se zřízení parku bezprostředně dotklo. V neposlední řadě se setká zástupci petičního výboru, kteří již téměř dva roky o vyhlášení nejpřísněji chráněného území v Jeseníkách usilují.

„Ministrovi oficiálně předáme petici s více než patnácti tisíci podpisy za vznik Národního parku Jeseníky. Pak bude už na ministerstvu, aby začalo aktivně připravovat podklady pro přijetí nového zákona, ve kterém by byl park vymezen,“ řekl iniciátor petice za Národní park Jeseníky Ondřej Bačík.

Pod petici se kromě tisíců lidí podepsaly také desítky podnikatelů. Myšlenku také podporuje Klub českých turistů nebo Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Odpoledne se ministr přesune do srdce zamýšleného národního parku, na Ovčárnu, kde si prohlédne nejcennější partie jesenických hor. Svou cestu zakončí návštěvou Pradědu.

Podle iniciátorů petice by Národní park Jeseníky měl zabírat přibližně 25 procent plochy dnešní Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Zahrnul by zbytky divoké a zachovalé přírody, zejména v centrální části Hrubého Jeseníku, přibližně od rašeliniště Skřítek přes hlavní hřebeny a masivy až po Obří skály na jesenické straně.