Město Krnov má v posledních letech smůlu na pokuty a sankce. Muselo zaplatit za chyby při rekonstrukci výtahů v nemocnici, při budování podzemních kontejnerů na náměstí, na zimním stadionu i v souvislosti s muzeem v bývalé Karnole.

Dosavadním rekordem bylo penále 4,2 milionu korun za chyby v projektu Kabátův kopec.

Právě se schyluje k novému rekordu. Kvůli chybám při budování infrastruktury v bývalých kasárnách město muselo vrátit dotaci 7,87 milionu korun a navíc zaplatit pokutu ve stejné výši. Celkem může Krnov v souvislosti s kauzou kasárna přijít celkově až o 15,74 milionu korun.

Nešťastná dotace

Město Krnov získalo v roce 2009 dotaci Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) ve výši 7,87 milionu, aby na pozemky v bývalých kasárnách napojilo na silniční síť a natáhlo sem kanalizaci i vodovod.

V září 2011 bylo vše hotovo, ale městu se nepodařilo najít žádného developera, který by zasíťované pozemky využil. Dodnes zejí prázdnotou.

V březnu 2013 MMR vydalo zprávu o závěrečném vyhodnocení akce, ve které nebylo zjištěno žádné porušení podmínek. Ještě téhož roku provedlo MMR kontrolu na místě, která našla drobná administrativní pochybení, například že ve stanoveném termínu nebyla podána žádost o kolaudaci.

Další nedostatky byly zjištěny v dubnu 2014 při daňové kontrole finančního úřadu. Jeho pracovníci označili za problém uzavření dodatku ke smlouvě. To bylo pro Krnov nečekané obvinění, protože MMR jako poskytovatel dotace dodatek smlouvy řádně odsouhlasilo. Přesto finanční úřad trval na vrácení celé dotace za porušení rozpočtové kázně.

Odvolání nic nepomohlo a navíc v dubnu 2015 město obdrželo od finančního úřadu platební výměr na penále za prodlení. Jinými slovy kromě vrácení dotace musí město zaplatit státu dalších 7,87 milionu jako penále za prodlení.

A výsledek? 7 870 000 Kč (dotace) + 7 870 000 Kč (penále) = 15 740 000 korun.

Krnov se bude soudit

Město Krnov je přesvědčeno, že splnilo hlavní termíny a parametry dotace, takže neporušilo závažným způsobem podmínky.

„Město přiznává, že došlo k určitým drobným administrativním pochybením, když ve stanoveném termínu nebyla podána žádost o kolaudaci a podklady pro vypořádání akce. Nicméně ty by měly být posuzovány jako méně závažné, což by nemělo vést k odvodu do státního rozpočtu a penále ve stoprocentní výši ze strany Finančního ředitelství.

Na základě tohoto přesvědčení podalo město Krnov letos v květnu žalobu k soudu," popsala mluvčí krnovské radnice Dita Círová jak se město hodlá bránit rekordně vysoké sankci.

V tomto sporu je žalovanou stranou Odvolací finanční ředitelství Brno. Současně také město podalo žádost na Generální finanční ředitelství v Praze o prominutí odvodu a platby penále.

Pomůže pojišťovna?

Zastupitelé doufali, že se na tento průšvih vztahuje pojistka uzavřená s Kooperativou.

„Loni v srpnu nám svitla naděje, že Kooperativa bude ochotná tuto částku profinancovat, protože zastupitelé byli pojištěni až do výše pěti milionů korun. Problém nastal, když se ukázalo, že od jara do podzimu 2014 neměl městský úřad sjednáno pojištění.

Bylo nám řečeno, že tehdejší vedení města na půl roku odmítlo platit pojistnou smlouvu a prodloužit ji dodatkem," informovala starostka Jana Koukolová Petrová zastupitelstvo, když v dubnu vzalo na vědomí nečekaný rozpočtový výdaj.

A kolik peněz ušetřil městský rozpočet přerušením pojistky? „Roční pojistné bylo kolem 22 tisíc korun. Stará smlouva skončila v březnu 2014, nová byla uzavřena k 10. 12. 2014.

Podle jednání s pojišťovnou s největší pravděpodobností může v rámci pojistky uhradit právní zastoupení města v probíhajícím soudním sporu," doplnila Dita Círová.

Kdo je viník? Kdo to zaplatí?

Zatím není jasné, jak dopadnou soudy a žádost o prominutí odvodu a platby penále.

Přesto už mnohé trápí otázka, kdo může za průšvih v kasárnách a o kolik zchudne městský rozpočet. Bývalý tajemník krnovské radnice Jiří Vodička v tom má jasno.

„Titíž lidé, kteří dnes kritizují vedení města, přivodili nezodpovědným výkonem své funkce městu, takže potažmo nám všem, finanční ztrátu ve výši dvakrát 7,870 milionů korun, a to jen v jediné kauze. Na zaplacení se budou skládat úplně všichni obyvatelé města, včetně novorozenců.

Penále připraví každého z nás přibližně o 350 korun a započítáme-li i vrácenou dotaci, pak až o 700 korun. Čtyřčlenná rodina tak musí za chyby předešlých mocných zaplatit 1 400, respektive 2 800 korun," přepočítal Vodička vysoké sankce na jednoho obyvatele.