Snad každý se už setkal ve svém okolí s návštěvou podomních prodejců, kteří obtěžují a vnucují zákazníkům své služby nebo zboží agresivními metodami. Někdy šlo o nádobí či deky, jindy o bezpečnostní zámky, úvěry nebo dodavatele energií.

„Jen málokdo na takovou návštěvu vzpomíná v dobrém. Podomní prodejci zneužívají toho, že lidé zpravidla neznají zákony a nevědí, jak předražené zboží vrátit nebo zrušit podpis nevýhodné smlouvy," uvedl Petr Kučera, předseda krnovského občanského sdružení Flemmichova vila, které s podporou města Krnova připravilo vzdělávací program Zvyšování finanční gramotnosti. Současně v Krnově zřídilo poradenské centrum.

„Je to reakce na aktuální společenskou situaci, kde chybějící legislativa umožnila rozvoj nečestných obchodních praktik hlavně v oblasti financí a trhu s energiemi. Sílí tlak veřejnosti na zákaz podomního obchodu, ale než se to podaří, nejlepší zbraní proti nečestnému jednání obchodníků a dealerů jsou hlavně vědomosti a znalost dané problematiky," vysvětlil Petr Kučera s tím, že cílem projektu je naučit lidi rozpoznávat důvěryhodné služby a odmítnout ty podezřelé.

„Existují zákonné prostředky, jak eliminovat následky neuváženého podpisu smlouvy nebo nákupu," dodal Kučera.

Sdružení Flemmichova vila chce svůj projekt sebeobrany před nekalými obchodními praktikami zaměřit především na dvě skupiny. „Mládež, která se připravuje na své povolání, chceme naučit rozpoznávat důvěryhodné služby, dát jí relevantní informace a vysvětlit jak je využít v praxi. Druhá cílová skupina jsou lidé v produktivním věku, kteří jsou dílčím způsobem účastníky na finančním trhu. Těm chceme například doporučit jak v době vládních škrtů, ekonomické recese a všeobecného snižování výdajů provést revizi svého portfolia. Cílem jsou úspory rodinných financí a snížení paušálních výdajů," popsal hlavní směry Kučera.

Sdružení Flemmichova vila očekává, že tato služba pomůže občanům doplnit si vzdělání v oblasti financí, které se za jejich mládí na školách neučilo a v dnešní době se vyučuje jen částečně.

Kromě interaktivních seminářů na školách se chystá i vytvoření bezplatného konzultačního střediska. Veřejně přístupný přednáškový cyklus bude v Krnově probíhat vždy každé druhé úterý v měsíci od 17 hodin v objektu kina Mír na Náměstí Míru, v prostorách spolkového domu občanského sdružení Flemmichova vila.

Zájemci se zde něco dozví o aktuální situaci na finančních trzích, důchodové reformě, možnostech práce s penězi, podmínkách trhu s energiemi, možnostech změny dodavatelů nebo co dělat, když někdo pod tlakem podepíše nevýhodnou smlouvu. „V případě bližšího zájmu je možnosti domluvit si individuální schůzku s odborníkem," uzavřel Petr Kučera.