O možnosti vyhlásit kvůli kůrovci kalamitní stav poprvé společně jednali zástupci obcí, Lesů ČR a Moravskoslezského kraje loni v dubnu. Sešli se přímo v epicentru kůrovcové kalamity: v zasedačce Lesní správy Města Albrechtic.

Náměstek hejtmana Jaroslav Kania (ANO) tehdy lesníky zaskočil triviálním dotazem: „Zaznělo tady, že kalamita už existuje a že její důsledky lze přirovnávat ke katastrofám. Byla už ale kalamitní situace oficiálně vyhlášena?“ zeptal se Kania lesníků.

Výrobně-technický ředitel Lesů ČR Václav Lidický byl dotazem zaskočen. „Kalamitní stav přece vyhlašuje krajský úřad,“ podivil se Lidický dotazu. Informaci, že kalamitní stav má vyhlašovat krajský úřad, dostaly Lesy ČR přímo od ministra zemědělství. „Byl to náš požadavek, aby se o vyhlášení kalamitního stavu začalo jednat. Chceme, aby byl vyhlášen co nejdřív v souvislosti se zpracováním takového množství dřevní hmoty, že to nemá v historii obdobu,“ doplnil Lidický a zdůraznil, že Lesy ČR nemají kompetenci kalamitní stav vyhlásit.

Sucho a kůrovec. Tato dvojice nyní ohrožuje české lesy.
Lesy decimuje kůrovec. Vědci přišli na způsob, jak ho ničit
Ještě 14 dní a z larev kůrovce by se vylíhl brouk a rozlétl by se do lesa na další stromy. Lapák proto lesníci co nejdříve z lesa odstraní.
Kůrovcová kalamita? Bojovat by s ní nyní měli i zahraniční dělníci

Jaroslav Kania lesníkům vysvětlil, že kraj potřebuje informace o rozsahu katastrofy, aby na ně mohl reagovat. „Někdo musí kraji dát podklady, protože sami nejsme takoví odborníci, abychom posoudili, zda už je to kalamitní stav, nebo ještě ne,“ objasnil Kania Lesům ČR, jak funguje administrativní proces vyhlašování kalamity. „Očekávám, že hejtman dostane v dohledné době takovou výzvu,“ oznámil náměstek hejtmana Kania na tiskové konferenci v dubnu 2017.

Kania svůj slib splnil a kraj na vyhlášení kůrovcové kalamity rok intenzivně pracoval. Hejtman Ivo Vondrák (ANO) zřídil kalamitní štáb, který se na svém prvním jednání sejde už 18. července 2018.

Kalamitní stav řešili v dubnu 2017 (zleva) výrobně technický ředitel Lesů ČR Václav Lidický, krajský ředitel Lesů ČR ze Šumperka Tomáš Pospíšil, mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová a náměstek hejtmana Jaroslav Kania (ANO).Zdroj: Deník / František Kuba
Kalamitní stav řešili v dubnu 2017 (zleva) výrobně technický ředitel Lesů ČR Václav Lidický, krajský ředitel Lesů ČR ze Šumperka Tomáš Pospíšil, mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová a náměstek hejtmana Jaroslav Kania (ANO). Kalamitní štáb se poprvé sejde už 18. července 2018. Foto: Deník/František Kuba

"Co nesežere kůrovec to povalí vichřice." Holiny v okolí obce Petrovice.
Poslanci pošlou do lesů na sever Moravy inspekci. Stav je katastrofální

„Kůrovcovou kalamitou nejvíce trpí právě náš region. A situace se stále zhoršuje, proto bylo nutné přistoupit k tomuto razantnímu kroku. Členy nově vzniklého kalamitního štábu budou nejen odborníci na úseku lesního hospodářství, ale také zástupci vlastníků lesa, obcí a dalších institucí z oblastí nejvíce postižených míst našeho kraje. Budeme se intenzivně zabývat variantami, jak jednotlivým vlastníkům lesa v boji proti kůrovci pomoci,“ komentoval hejtman Ivo Vondrák zřízení kalamitního štábu. Náměstkyně hejtmana pro oblast životního prostředí Jarmila Uvírová doplnila, že kůrovcem jsou souhrnně nazýváni lýkožrout smrkový a lýkožrout severský.

Kraj bude po vlastnících lesů požadovat koncepci a návrhy opatření pro boj se škůdci. Bude také hledat lokality, které by mohly sloužit pro skladování vytěženého kůrovcového dříví. Dalším důležitým krokem budou opravy silnic, které poškodily těžké kamiony při odvážení vykácených smrkových lesů.

I na první pohled zdravý strom může být napadený lýkožroutem. Napadených stromů je daleko víc než v dřívějších letech. Podle některých lesníků je ale situace zatím stále lepší než po loňském horkém létě. Ilustrační foto.
Kůrovcová kalamita způsobuje obrovské ztráty
Ilustrační foto.
Zátor chystá obnovu lesů zdecimovaných po kalamitě