Dveře zlatnictví na ulici Svatopluka Čecha se už několik dnů netrhnou a kliku si podávají také zákazníci v prodejně s knihami na Žižkově náměstí. „Knihy na Vánoce kupuji pravidelně, ať románky nebo pohádky. Kniha pod stromečkem musí prostě být,“ řekla Šárka Šmatelková, která zde minulý týden nakupovala „ježíška“ pro své tři děti.

Podle knihkupce Jiřího Kováře je letošním vánočním hitem například kniha J. K. Rowlingové s názvem Bajky Barda Beedleho. Na dračku jdou také klučičí příběhy Thoma Breziny nebo holčičí románky od Lenky Lanczové. „Hodně se teď prodává nový Michal Viewegh a jeho Román pro muže a Zanzibar od Haliny Pawlowské,“ prozradil Kovář. Velká poptávka v Bruntále je i po cédéčku Ewy Farné a Lucky Vondráčkové a zájem je také o nového Michala Horáčka.

Vánoční období si rovněž pochvalují prodejci spodního prádla. „Prodává se všechno. Pánské trenýrky, dámské župany, pánské se teda prodávají víc, lidé kupují i noční košile a pyžama,“ pochvalovala si Jarmila Křižaničová z obchůdku na Zámeckém náměstí. Pro vánoční dárky sem chodí ženy i odvážnější muži. „Vloni sem přišly vyměnit zboží jen dvě paní, ostatním dárky, které jim muži koupili, zřejmě seděly,“ pokračovala Křižaničová. Co se týká hitu letošních Vánoc, tak ve spodním prádle není žádný, prodává se prostě všechno. Podle prodavačky Křižaničové je možná větší zájem o dámské korzetky.

Tradiční ponožky však zatím příliš na odbyt nejdou, alespoň ne v prodejně Textilní galanterie na třídě E. Beneše. „Rok od roku je to horší. Vloni touto dobou jsme doplňovali zboží, letos zatím nic. Včera byly výplaty, tak snad se to změní,“ doufala minulý čtvrtek Jolanta Olejníková.

Zuzana Pršalová