Tři děvčata z první a druhé třídy základní školy v bruntálském Petrinu se provařila do finálové pětice soutěže Zdravá 5 pro Moravskoslezský kraj. Agáta Zatloukalová, Alžběta Blažková a Nela Světničková vlastnoručně vytvořily pokrm ve tvaru mandaly, plný zdravých dobrůtek.

Mandala tuto trojici katapultovala do finále pro Moravu, které vypukne v sobotu 13. června dvě hodiny před polednem v areálu olomouckého výstaviště Flora.

O finálové účasti národního finále dětské kuchařské soutěže Zdravá 5 rozhodlo týdenní online hlasování veřejnosti. Pokrm pro čtyři osoby za sto korun oslovil nejvíce hlasujících.

Zdravá hvězdička

Mandalu školačky naskládaly tak, aby k sobě jednotlivé suroviny co nejvíce ladily. „Do naší zdravé hvězdičky jsme si daly rajčátka, kukuřičky, hrášek, okurku, mrkev i fazolky. Mandalu jako magický kruh nám poradila paní vychovatelka Zuzana Svobodová," řekla v učebně školy na bruntálském Petrinu začínající kuchařinka Agáta Zatloukalová. Recept volila vychovatelka úměrně věku děvčat.

„Jde o recept velice jednoduchý, přitom výsledné dílo vypadá hezky. Pokrm je to zdravý, děti mají radost, když si vyrobí něco svého, na čem si poté mohou společně se sourozenci a rodiči pochutnat," pokyvovala Zuzana Svobodová, která s malými finalistkami přemýšlí, s jakým že receptem vyrukují ve finále soutěže Zdravé 5.

Přestože už se recept rýsuje, kvůli konkurenci si jej bruntálští finalisté prozatím nechávají pro sebe.

Není to jediná výhra

Agáta Zatloukalová, Alžběta Blažková a Nela Světničková někdy pomáhají s přípravou jídel doma rodičům. „Nejraději máme špagety a já rýži s kuřecím masem. Vařit nás baví, je to zábavné. Učíme se vařit večeře pro celou rodinu, ale je vždy lepší, když nám pomůže máma a táta. Já vařila pudink i bramborový placek," uvedla finalistka Nela Světničková, která je už od útlého věku nejlepší kamarádkou Agáty Zatloukalové a Alžběty Blažkové.

V soutěži Zdravá 5 pro Moravskoslezský kraj to nebyla jediná výhra, které dívky dosáhly. Za výsledky v soutěži, zaměřené na prevenci zubního kazu vyjíždějí v úterý 26. května do Prahy. „Za výtvarný projekt Veselé zoubky prevence zubního kazu vyjíždějí do divadla Spejbla a Hurvínka, autobus pro ně přijede před školu.

Snažíme se pořád něco vymýšlet, často jsou děti netrpělivé, ptají se, kdy se Petrin zase zapojí do nějaké soutěže," sdělila vychovatelka Zuzana Svobodová.