„Problém to určitě je,“ potvrdil Milan Horna, ředitel Úřadu práce v Bruntále. Kuchařů – číšníků pro práci ve společném stravování eviduje úřad práce 151 a současně eviduje 85 uchazečů s kvalifikaci kuchař. Většinou jsou na podporách mladší lidé do 33 let. „Konkrétně u profese kuchař – číšník máme v evidenci 59 uchazečů o zaměstnání do 30 let věku, u profese kuchař je to 38 uchazečů. Dalo by se říci, že zaměstnavatelé by nemuseli mít problémy. Bohužel skutečnost je jiná,“ řekl Deníku Milan Horna.

Někdy je to chyba samotných zaměstnavatelů, že kladou zájemcům o práci zcela nesplnitelné podmínky. Požadavky nejsou mnozí schopni splnit, a to z objektivních příčin. Přijati nejsou třeba proto, že po práci trvající do noci chybí možnost ubytování, neumí uvařit některé pokrmy či neznají cizí jazyk. „Na druhé straně řada zaměstnavatelů nahrává uchazeči o zaměstnání svojí nabídkou na takzvané nekolidující zaměstnání. Je to zaměstnání na zkrácený úvazek maximálně do 20 hodin týdně a odměnou do 50 procent minimální mzdy. To je do čtyř tisíc korun měsíčně hrubého. Přitom uchazeč zůstává v evidenci úřadu práce a pokud má nárok na podporu v nezaměstnanosti, tak ji bere,“ podotknul Milan Horna.

Takových zaměstnanců nyní v okresu pracuje na šest set. Převážně jde o osoby ze sektoru služeb, tedy i restaurací. „V neposlední řadě je skutečností, že někteří uchazeči o zaměstnání se úspěšně vyhýbají práci a pracují na černo,“ poukázal na nešvar Milan Horna. Takoví lidé obvykle nastoupí a dělají vše pro to, aby je chlebodárce propustil. Následně se nabízí k práci a požadují peníze „na ruku“. „Celou dobu co jsem na úřadu práce tvrdím zaměstnavatelům, že jsme na společné lodi. Pokud při výběru nových zaměstnanců nenapíše zaměstnavatel na doporučenku po pravdě, jak se uchazeč k nabízené práci staví (klade si nereálné podmínky a jiné), situace se moc nezlepší,“ shrnul problém Milan Horna.

Podobné je to podle jeho vyjádření rovněž s pracovní morálkou. „Pokud neuplatní zaměstnavatel při porušování pracovní kázně zákoník práce včetně paragrafu 52 písmeno g (okamžité zrušení pracovního poměru), budou mít stále problémy,“ zhodnotil situaci Milan Horna. Přitom je ve výše uvedeném sektoru extrémní fluktuace. „Věřím, že nově nastavený sociální systém od 1. ledna 2008 situaci zaměstnavatelů zlepší,“ uzavřel ředitel.

 

Vyjádření úřadu práce k problému se zaměstnanci společenského domu, kde byly problémy s číšníky a kuchaři

„Po problémech, které mělo vedení Společenského domu v Bruntále s vlastním výběrem zaměstnanců, navštívil provozovatel Jaroslav Kaštovský úřad práce a nahlásil volná pracovní místa. Pokud zaměstnavatel nahlásí tři a více volných pracovních míst, máme zavedený systém, že poradkyně pro zprostředkování zaměstnání se účastní výběrových řízení společně se zaměstnavatelem až do konečného obsazení všech míst. Předpokládám, že takto to proběhlo i u Jaroslava Kaštovského a pokud jsou místa obsazena k jeho spokojenosti, mohu mu jen popřát a doufat, že měl štěstí při výběru a bude spokojený i nadále. Čas ukáže, jak se výběr podařil. Z mé strany patří poděkování pracovnicím poradenství pro zprostředkování, pokud byl Jaroslav Kaštovský spokojený,“ řekl Milan Horna, ředitel Úřadu práce v Bruntále.