Nedostatek některých krevních skupin, především pak 0-, A- a B-, od dobrovolných dárců krve a zvyšující se věk osob, kteří pravidelně cennou tekutinu darují, zaznamenala v posledních týdnech Transfuzní služba Šumperk, člen skupiny AGEL. Její zaměstnanci se rozhodli provést nábor dobrovolných dárců a to také na Bruntálsku v odběrovém středisku Bruntál.

„Během posledních měsíců jsme zaznamenali mírný pokles v docházce dobrovolných dárců, což se projevilo na stavu zásob,“ řekla ředitelka Transfuzní služby Šumperk Marie Urbánková.

Nový dárce musí splnit několik podmínek, v první řadě je to například věk. “Bezpříspěvkovými dárci krve se mohou stát lidé ve věku od 18 do 60 let. Pro darování musí být lidé naprosto zdraví a ani v minulosti nesměli prodělat žádné chronické onemocnění, infekční žloutenku nebo se léčit ze závislosti na alkoholu či drogách,“ pokračovala Urbánková.

Ti, kteří svou krví přispějí, mají nárok na placené pracovní volno, občerstvení, odpočet ze základu daně, proplaceno jim bude jízdné a od své zdravotní pojišťovny dostanou vitamíny. Vhodnost konkrétního dárce posoudí přímo na odběrovém středisku v Bruntále lékař.

Večer před odběrem by měli dárci omezit tučná jídla, alkohol a ráno lehce posnídat. Do ambulance si s sebou musí vzít občanský průkaz a průkaz pojišťovny. Odběry krve v bruntálském odběrovém středisku probíhají každé pondělí a pátek od 6:30 do 9:30 hodin.

Zájemci se mohou také objednat na telefonním čísle 554 700 212 nebo mobilu 724 612 667. K dispozici jsou webové stránky www.transfuznisluzba.cz, kde mohou zájemci získat další informace o dobrovolném dárcovství.