Neustálé dohady mezi sousedy, zda je vhodné v neděli řezat na cirkulárce, sekat trávu sekačkou nebo v panelovém domě používat pneumatické kladivo, jsou u konce. Radnice na podnět petice, kterou podepsalo 186 obyvatel z Krnova, zakázala používat o nedělích nářadí způsobující hluk.

Novou vyhláškou se zastupitelé zabývali na květnovém zasedání. Při jejím projednávání nebyli vůbec jednotní. Proti se vyjádřil například zastupitel Jiří Kunyt: „Nedovedu si představit, že má tato vyhláška platit pro obyvatele okrajových částí Krnova, například Chomýže, Petrova dolu, Guntramovic a Krásných Louček. Mají své zaměstnání a jediný den, kdy mohou pracovat na své zahradě, řezat dřevo a podobně. A my jim to teď zakážeme."

Starostka Krnova Alena Krušinová však argumentovala, že podobně je na tom například Úvalno, kde vyhlásili zastupitelé stejný zákaz hluku o nedělích, který platí již čtyři roky.

A co náboženství?

Nesouhlas projevil i Jan Stejskal ze sdružení Krnovská synagoga. „Patřím k náboženské minoritě, která nemůže pracovat v sobotu. Pracuji v šesti ostatních dnech v týdnu. Přes pracovní týden se domů dostávám až večer a vysekávání trávy za synagogou a spolkovým domem mohu dělat pouze v neděli," řekl Stejskal a navrhl, aby nedělní klid mohl platil krátce, jen od 6. do 13. hodiny.

Nápad zakomponovat do vyhlášky výjimku pro nedělní práci kolem synagogy však zastupitelé zamítli. Někteří vyhlášku považují za zásah do osobních svobod. Jiní, bydlící u rušných komunikací, zase za zbytečnou. Další za nespravedlivou.

„Na západ od našich hranic je samozřejmostí, že v neděli nemám právo své sousedy obtěžovat hlukem. A jde to tam do takových krajních situací, že se třeba v neděli ani nepere," uvedla místostarostka města Krnova Renata Ramazanová.

Do diskuze přispěla i starostka Krnova Alena Krušinová: „Kde není žalobce, není soudce. Je to na vzájemné domluvě mezi lidmi." Podle některých zastupitelů se určitě najdou lokality, kde sousedům nebude vadit, když se bude sekat tráva i v neděli. „Lidé se mezi sebou mohou domluvit, v případě nouze požádat souseda o výjimku," uvedl zastupitel Marian Przybyla.

Strážníci budou mít napilno

Nad dodržováním vyhlášky budou bdít strážníci městské policie, kteří porušení mohou řešit jako přestupek. „Ke kontrole vyhlášky přistoupíme stejně jako ke kontrolám nočního klidu. Když nám někdo zavolá, že je obtěžován hlukem, budeme to řešit. Nebudeme ale objíždět zahrady a zjišťovat, jestli někdo neseká trávu," řekl velitel Městské policie Krnov Pavel Moravec, který návrh podpořil hlavně v otázce dodržování nedělního klidu v panelových domech.

Pro návrh hlasovalo čtrnáct zastupitelů, proti se vyjádřili pouze dva. Hlasování se zdrželo pět zastupitelů. Vyhláška začala platit od úterý 3. června.