Josef Cepek, letos jeden z devíti oceněných osobností Bruntálu v roce oslav osmistého výročí jeho založení, vydal druhou knihu o historii města. Kniha popisující osudy města a jeho obyvatel v letech 1938 až 1948 je součástí plánované trilogie.

„Vzhledem k popisované době je i obálka ponurá. Aby podbarvila události té doby," řekl Josef Cepek. Našli se první čtenáři, kteří knihu považují za kontroverzní. Některé popudil podtitul knihy, který zní: Rozdělila nás smyšlená historie. „Ptají se, proč to. Samozřejmě, že nás to rozdělilo. Mám na mysli témata jako pangermanismus, Němci a my, Hitler nebo poválečný odsun," vysvětloval Josef Cepek.

Hitler přivedl Sudety ve zmatek

Téma může někoho rozčilovat. Místní obyvatelé žili dlouhá staletí ve shodě a přátelství, než se dostal v Německu k moci Hitler. Vůdce německé obyvatele Sudet i Bruntálu přesvědčil o své pravdě: o chiméře nadřazené rasy, jenž vládne rasám ostatním. Což způsobovalo v soužití Čechů a Němců v jindy poklidné oblasti a městě Bruntál velké rozbroje.

Nemluvě o tom, že byla část obyvatelstva města židovského původu, takže musela ze Sudet pryč: většinou do plynových komor koncentračních táborů. Stejně tak neblaze skončila půlka rodiny Beckovy z Bruntálu, o níž v knize Josef Cepek také píše. Kniha přináší i další otázky: byl bruntálský továrník Emerich Machold příznivcem nacismu, nebo je ho třeba vnímat spíše jako ochránce tří set padesáti Židovek, kterým zachránil krk?

„Po roce 1945 pro změnu následoval odsun německy mluvícího obyvatelstva ze Sudet, a ty všechny zmatky okolo něj," zmínil jinou kontroverzní část bruntálské historie Cepek. I tyto chvíle historie města se snažil kronikář ve své knize podchytit. Získat lze knihu v městské expozici na náměstí Míru v Bruntále, stačí zazvonit na městské policisty, sídlící v přízemí.

Poválečná doba je zapomenuta

Josef Cepek netvrdí, že má patent na rozum. Knihu je třeba vnímat především jako jakýsi základ, shrnutí poznatků z let 1938 až 1948. „Mohu říct, že kromě knihy Karla Ptáčníka s názvem Město na hranici chybí ve zdejších archivech například jakékoliv bližší údaje o životě v Bruntále po roce 1945," konstatoval Cepek.

A dodal, že Karel Ptáčník byl navíc přece jen spisovatel, a tak řada jím popisovaných událostí nemá reálný základ.

Rozepsaný už má autor i třetí díl trilogie, který se v začátku vrací do roku 1945. Začíná vývojem politických partají, popisuje působení řádových sester v Bruntále, které přišly do města v roce 1844, odešly v roce 1935. Kniha bude popisovat i minulost Andělské Hory a Ryžoviště.