Rallye-Rejvíz je mezinárodní soutěž a současně cvičení zdravotnické záchranné služby ze všech koutů světa. Nedávno se konal 13. ročník prestižní Rallye-Rejvíz v Koutech nad Desnou. Posádka, která reprezentovala okres Bruntál, se v něm rozhodně neztratila.

O tom, že Rallye Rejvíz 2009 patří mezi nejpopulárnější záchranářské soutěže na světě, svědčí účast 87 posádek záchranných služeb nejen z celé České a Slovenské republiky, ale také z Holandska, Řecka, Turecka, Chorvatska, Slovinska, Rakouska, Japonska, Maďarska, Polska a Belgie, ale také z Kanady, New Yorku nebo z Floridy.

Soutěžilo se vkategoriích národní a mezinárodní, a RLP (rychlá lékařská pomoc) a RZP (rychlá zdravotnická pomoc. V soutěži okres Bruntál reprezentovala posádka zKrnova, která startovala za územní středisko Bruntál. Posádku tvořil lékař MUDr. Andrej Billý, specialista-záchranář DiS Libor Sobek a řidič-záchranář Jaroslav Liška. V těžké konkurenci špičkových záchranářů se naše posádka se umístila na krásném sedmém místě vkategorii národní RLP.

Záchranář Billý: Úroveň naší služby je nejvyšší v Evropě

„V národní soutěži byly posádky dorozumívající se česky nebo slovensky, mezinárodní posádky musely během celého zásahu komunikovat anglicky. Jinak všechny úkoly v národní i mezinárodní soutěži byly pro všech 87 posádek úplně stejné, a bodování i obtížnost úkolů bylo taktéž úplně stejné. Na prvních místech byly tři slovenské a tři české posádky. Ztoho můžeme usuzovat, že úroveň naší záchranné služby se může srovnávat snejlepšími záchrannými službami v Evropě,“ řekl záchranář a specialista v oboru neurologie Andrej Billý.

Již první den, těsně před začátkem soutěže, měly některé posádky možnost si na rozehřátí vyzkoušet zásah u ozbrojeného napadení gymnázia vJeseníku. Jednalo se o cvičení integrovaného záchranného systému (IZS), které bylo založeno na simulované situaci, že pachatel ohrožoval zbraní žáky a držel rukojmí. „Pachatel postřelil jednoho policistu a pět studentů. My zBruntálska a Krnovska jsme tam byli první zasahující posádkou, která primárně ošetřila všechny zraněné,“ vysvětlil lékař Andrej Billý.

Soutěž Rallye-Rejvíz byla prověrkou připravenosti záchranných služeb po fyzické i vědomostní stránce. Hodnotila se rychlost zásahu, koordinace záchranářů, odborné znalosti, zručnost, rychlost rozhodování, přístup kpacientovi, komunikační schopnosti i celková profesionalita přístupu. Soutěžilo se vdenních i nočních etapách.

Úkoly čerpaly ze skutečných předloh v Česku a na Slovensku

Vúkolech byla třeba záchrana dítěte po pádu zvýšky, záchrana muže postiženého radiačním zářením, záchrana tonoucího v jezeře nebo třeba hromadná dopravní nehoda, při které posádka během 15 minut musela vytřídit, vyprostit, zajistit a zaléčit osm zraněných. Dále je čekalo ošetření muže poraněného elektrickým proudem nebo zpacifikování agresivního pacienta. Záchranáři dokonce museli v rámci soutěže poskytnout laickou resuscitaci bez pomůcek.

Mezi úkoly byla také zkouška odvahy při slaňování nebo třídění raněných při hromadném neštěstí.

„Úkoly byly inspirovány skutečnými událostmi zvýjezdů České a Slovenské záchranné služby. Zraněné nám věrohodně hráli vyškolení figuranti. U každého úkolu postupy záchranářů přísně hodnotilo několik rozhodčích. Přínosem Rallye-Rejvíz byla kromě prověření kvality záchranných služeb také výměna zkušeností záchranářů zrůzných zemí světa. Soutěž je současně jakousi výukou pro záchranářskou praxi,“ shrnul soutěž lékař Andrej Billý. Na závěr soutěže - po vyhlášení výsledků se konala spanilá jízda všech záchranářských vozů zJeseníku do Koutů nad Desnou.