Předloni se vlivem hospodářské krize propadl do ztráty 6,1 milionu. Ze ztráty se firmě podařilo dostat hlavně díky nové zakázce pro Rumunsko. Firma s téměř 140letou tradicí tak loni téměř zdvojnásobila tržby na 25 milionů korun. ČTK to řekl její ředitel a jednatel Svatopluk Ručka.

Světově uznávaný výrobce varhan, který dvě třetiny výrobků exportuje, vstupoval do roku 2009 po velmi složitém období s historicky nejvyšší ztrátou. Vlivem hospodářské krize neměli předloni zahraniční odběratelé dostatek peněz; zároveň se některé zakázky, například pro Čínu, odložily na další rok. „Tím nám zůstala nedokončená výroba za zhruba 12 milionů korun. Tržby v roce 2008 tak klesly na 14,6 milionu,“ řekl ředitel.

Část výrobků z roku 2008 se však firmě podařilo prodat loni, kdy se export podílel na celkových tržbách 72 procenty. K zisku firmě nejvíce pomohla nová zakázka na rekonstrukci varhan v Bukurešti za zhruba 12 milionů korun. Hudební nástroj vyrobila firma pro rumunský státní rozhlas v roce 1960 jako nejvýznamnější zakázku za uplynulých 50 let, po dvou zemětřeseních byl jeho stav havarijní.

„Rumunská vláda nakonec uvolnila kolem 12 milionů na rekonstrukci varhan, kterou jsme prakticky dokončili v listopadu. V současné době provádíme jejich ladění. Zakázka nám loni velmi pomohla nejen v hospodářských výsledcích, ale také v náplni celého roku,“ dodal ředitel.
Loni se společnosti podařilo získat i další zahraniční zakázky.

Do Norska se varhany vrátily téměř po dvaceti letech

Díky nové spolupráci s nizozemskou firmou STEENDAM ORGELBOUW vyrobila nové varhany v Norsku, kam se vrátila po téměř 20 letech. Do roku 1990 tam vyvezla na čtyři desítky varhan. „Společně se účastníme výběrových řízení, například na dodávku nových varhan do Osla. Máme naději, že bychom se na norský trh vrátili natrvalo,“ naznačil Ručka.

Díky spolupráci s firmou Steendam se podařilo výrobci proniknout nově na nizozemský trh, kde loni modernizoval staré varhany.
Několik zakázek měla firma loni i v Polsku, Velké Británii, kam dodala píšťaly pro varhany, a na Slovensku. V současné době jedná historicky poprvé s Nigérií, která projevila zájem o nové varhany i již vyrobený prototyp hudebního nástroje.

Zakázky pro Čínu se přesunuly

Dopady hospodářské krize však Rieger-Kloss Varhany pociťují nadále, především na zakázkách pro Čínu, Rusko a USA.

„Všechny zakázky pro Čínu se z loňského roku přesunuly na letošní. Jedná se většinou o varhany pro kostely. Čínská církev je financována státem, který šetří,“ vysvětlil ředitel. Zakázky v Číně představují částku kolem 12 milionů korun, tedy necelou polovinu letošních tržeb.

Zatímco do Číny odlétá vedení firmy podepsat odložený kontrakt na konci ledna, nad zakázkami pro Rusko visí otazník. Firma do nich přitom vkládala velké naděje, právě do Ruska měla v budoucnu směřovat nejméně polovina krnovské výroby.

Celosvětová krize situaci neusnadňuje

„V jednání je pět, šest kontraktů, a to už několik let. Vzhledem ke krizi je otázkou, zda se vůbec uzavřou,“ uvedl Ručka, který jako příklad uvedl odloženou zakázku pro Petrohrad za 25 milionů korun.

Na americkém trhu se podle něho krnovské firmě stále nedaří, už loni klesl objem zakázek pro USA o 70 procent. „Propad dolaru vůči koruně je tak velký, že Ameriku postupně vypouštíme z výrobního programu. Nejsme schopni vyhovět požadavkům na nižší ceny kvůli kurzovním změnám,“ vysvětlil.

Krnovskou firmu, založenou v roce 1873, vlastní od července 2008 pět společníků. V roce 1994 bývalý státní podnik Rieger-Kloss zprivatizovalo osm zaměstnanců. Kromě píšťalových varhan firma s 50 zaměstnanci vyrábí také kytary, doplňkově dřevěné interiéry a okna.