Klub českých turistů Krnov letos organizoval mezinárodní turistický týden partnerských měst Krnova. Ke spřáteleným městům patří německý Karbenu, litevské Telšai, francouzská města St. Egréve a Ramonville, a také partneři Karbenu z anglického Buxtonu, a španělské Zuery.

JESENÍKY, BESKYDY, LETOS I HOSTÝNSKÉ VRCHY

Krnovští turisté organizovali toto setkání již potřetí. Po Jeseníkách roku 2001 a Beskydech 2009 se tentokrát setkali turističtí přátelé v Hostýnských vrších, konkrétně v Rusavě. Do České republiky tak přijelo celkem 41 zahraničních turistů.

„Vřelé objímání příchozích svědčí o tom, že dvacetileté přátelství zapustilo kořeny. Většina účastníků absolvuje tato poznání hor, krajin, památek a života partnerských zemí prakticky ve stejné sestavě. Stálým účastníkem těchto turistických týdnů, které se pravidelně střídají v jiné zemi, je například bývalý pracovník města Karben, dnes již důchodce, Hans Puchtinger se ženou," uvedla tlumočnice Ludmila Čajanová, která je rovněž krnovskou zastupitelkou.

PARTNERSTVÍ MÁ SMYSL

„Turistický týden byl nádherným svědectvím, že uzavírání partnerských smluv před více jak dvaceti lety mělo smysl, že přátelské mezilidské vztahy se nedají nadiktovat, ale vyvíjejí se právě na základě vzájemného poznávání a společných zážitků.

Významný podíl přitom sehrála i skutečnost, že bylo zaručeno tlumočení do němčiny, francouzštiny i španělštiny," doplnila Čajanová s tím, že velkou zásluhu na zorganizování této akce měly především Jitka Veselá, Jiří Němec, Anděla Kojdecká a Jana Rousová.

MODROŽULTÉ SYMBOLY KRNOVA

Na zahraniční hosty čekala veranda penziónu Ráztoka s vlaječkami zúčastněných zemí, a také maskot Krnova s městským znakem a šátky v krnovských barvách. Každého turistu čekala jmenovka na modrožluté stužce, což jsou barvy města Krnova.

Čekaly je i náročné výstupy k bazilice na Hostýně a k rozhlednám na Kelčském Javorníku, na Bunči v Chřibech a podobně. V Bystřici pod Hostýnem navštívili výstavu židlí firmy TON, pak archeoskanzen a baziliky na Velehradě i kroměřížský zámek s jeho zahradami. Účastníci ocenili i areál Dolních Vítkovic s vysokou pecí, Bolt Tower, vrch Landek a vstup do dolu Anselm.

ZAČALO TO V KARBENU

K prvnímu setkání turistů KČT Krnov došlo na základě pozvání z Karbenu v roce 1995. Každoročně se pak rozvíjelo přátelství mezi turisty partnerských měst.

„Z Krnova jezdili turisté, kteří měli zájem poznávat nové tváře a novou krajinu. Zpočátku byly komplikací dost velké finanční částky za úhradu pobytu, ale s pomocí radnice města Karbenu, která nás finančně podporovala, jsme se mohli zúčastňovat.

Nevynechali jsme zatím ani jeden ročník. Navštívili jsme Litvu, Španělsko, Velkou Británii i Francii už několikrát," zavzpomínala na historii partnerství vedoucí mezinárodních turistických akcí Jitka Veselá.