Co je pro skauting Gillwel Park?

Gillwel Park je dodnes jedním z nejdůležitějších středisek administrativy mnohamilionového skautského hnutí.

„Úřady sídlící v místním zámečku jsou ale jen zlomkem celého prostoru. To hlavní je okolo krásná příroda, řada tábořišť a mezi tím spousta aktivit lanová centra, koupaliště, střelnice, ale také vodní plocha pro kajaky a rafty. Paradoxně je také památkou na německé bombardování za války. Kráter po bombách je dnes plný vody a slouží k zábavě.

U každé aktivity působí asistent a potkáte zde skauty nebo skautky ze všech možných koutů světa," popsal hlavní cíl krnovské výpravy skautský vedoucí Pavel Jahoda z organizace Junák svaz skautů a skautek ČR, středisko Krnov.

Na pozvání britských kolegů

Do zajímavého prostředí poblíž Londýna se vydala skupinka 22 krnovských skautů na pozvání svých kolegů z oddílu z Marlow. „Tento oddíl u nás hostoval před dvěma lety a teď jsme si na oplátku my mohli odzkoušet klasický britský tábor. Byly vytvořeny smíšené oddíly, které se různě střídaly ve všech aktivitách. Každý oddíl si také samostatně vařil, uklízel a sledoval časový rozvrh.

Dospělí vedoucí do dění překvapivě málo zasahovali a dá se říci, že spíš tvořili svým způsobem servis a zázemí pro mladší členy," popsal Pavel Jahoda svoji zkušenost z Anglie.

Krnovští skauti už mají další plány

V každodenním programu si krnovští skauti našli čas na alespoň letmou prohlídku centra Londýna. Působivým vybočením z běžného programu byla také noční výprava okolní přírodou.

„Týden nám nakonec uběhl až příliš rychle. Najednou jsme opět seděli v autobuse a čekala nás dlouhá cesta zpět domů. Alespoň při ní bylo dost času na vstřebání toho obrovského množství zážitků," dodal Jahoda.

Krnovští skauti se v autobuse na zpáteční cestě připravovali na přechod k češtině a věnovali se plánům do budoucna. „A tím hlavním plánem by mohl být opět další společný tábor. Tentokrát zas u nás," uzavřel Pavel Jahoda vyprávění o gilwellském putování krnovských Junáků.