Vyjíždělo se v sobotu 27. dubna z Hlavního nádraží v Krnově ještě před úsvitem, krátce po 5 hodině ráno. „Naší výstupní stanicí byly Hlubočky-Mariánské údolí. Hranici vojenského prostoru jsme prorazili s odbitím sedmé hodiny. Čekal nás táhlý stoupák, který dal některým trochu zabrat. Na parkovišti pod Strážnou jsme si nechali kola a vydali se pěšky na Bílý kámen, skalisko s vyhlídkou, podle něhož byla celá akce pojmenována," řekl vůdce oddílu Krnovská Trojka Michael Cestr (Mišák).

Cyklojízda skautů pokračovala ještě chvíli po hlavní silnici a zanedlouho odbočili na polní cestu směr Varhošť.

Vyhlídka na bitevní střelnici

Další zastávkou byl Pramen Odry, místo, kde se rodí 854 kilometrů dlouhá řeka, protékající přes Ostravu, Opole, Wroclaw a Štětín do Baltského moře.

„Projeli jsme Kozlovem, dva kilometry jeli po veřejné silnici na Zelený kříž, kde jsme se opět zanořili do nitra vojenského prostoru. Pohodlná cesta vinoucí se hlubokými lesy nás po deseti kilometrech přivedla na místo bývalé obce Velká Střelná. Vyjeli jsme si na Pozorovatelnu, ze které jsme měli vojenský újezd jako na dlani. Zpět na silnici jsme sjížděli singltrekem, úzkou terénní stezkou, po které byla jízda zážitkem. Projeli jsme kolem bitevních střelnic až do Města Libavá," popsal další úsek cesty Cestr.

První návštěva Libavé nezklamala

Členové skautského oddílu vyrazili do prostor Libavé poprvé, ale jak sami říkají, určitě ne naposledy. „Z původně historického městečka Libavá toho moc nezbylo. Navštívili jsme kostel Povýšení sv. Kříže, který však vojáci přebudovali na sklad vojenského materiálu. V kostele jsme si prohlédli výstavku kreseb Ladislava Ruska Šamana a dalších dobových materiálů. Nedaleko odtud jsme si zhlédli i interiér větrného mlýna, jediného ze čtyřiadvaceti mlýnů, který se ve vojenském újezdu zachoval," řekl Cestr.

Zatímco někteří účastnici si dali v Libavé chvíli oddechu, jiní se vydali na projížďku ještě do Staré Vody. Během výletu navštívili skauti také poutní kostel sv. Anny a sv. Jakuba Většího, na jehož opravě se významně podílí skauti z Velkého Týnce. „Interiér kostela „zdobí" kromě maleb také četné ruské nápisy. Od zdejších skautů jsme si zakoupili pohlednice a vydali se ke Královské studánce. Poté jsme se vrátili zpátky do Libavé, vyzvedli mladší členy a vydali se do Domašova nad Bystřicí," dodal Cestr.

Část výpravy odtud vyrazila vlakem krátce před 16 hodinou zpátky do Krnova. Dva stateční Matyáš a Mišák pokračovali z Domašova zpět do domova stylově na kolech. Před sebou měli ještě desítky kilometrů.

Noční návrat domů

Cykloputování Mišáka a Matyáše vedlo kolem trati do Moravského Berouna, kde si v Ondrášově načepovali čerstvou a „chutnou" minerálku. Z Berouna jeli po cyklotrase číslo 6148 do Nových Valteřic a následně po rozbité „silnici" do Bílčic. Dál se jelo přes Leskovec nad Moravicí do Svobodných Heřmanic a Velkých Heraltic.

„Po 106 kilometrech jsme se rozhodli nabrat síly v místní hospůdce. Občerstvení v podobě čaje a pizzy nám spolehlivě dodalo energii, a my jsme již za tmy pokračovali směr Krnov. Ze Skrochovic jsme jeli po Slezské magistrále. Průjezd úzkou alejí měl za tmy své kouzlo, stejně jako noční pohled na hladinu Petrova rybníka a Cvilín. Akci si určitě znovu zopakujeme. Bylo to perfektní," řekl na závěr Michael Cestr.

Anna Dohnalová