Obyvatelé krnovského domova pro seniory ve čtvrtek 21. července uspořádali Zahradní slavnost. Slavili výročí vzniku domova spolu se zaměstnanci a hosty tak, jak se na dvacáté páté narozeniny sluší a patří. Bylo veselo, přestože většina klientů je o víc než půl století starší než jejich domov. Hrála hudba, tančily se latinskoamerické i jiné tance, pochodovaly mažoretky, bylo co jíst a pít, přijeli hosté.

„Program a organizaci akce má na starost skupina našich pracovníků. Chtěli jsme, aby to bylo zábavné a aby si klienti ten den pěkně užili. V našem domově se neomezujeme jen na poskytování zdravotní péče. Jsme zařízení sociální, klademe důraz na individualitu klienta, na jeho možnosti," vysvětlila ředitelka domova Hana Šutovská, která je ve funkci od roku 2014.

V DOMOVĚ JAKO DOMA

„Mám se v domově lépe, než jsem se měl doma. Žena byla nemocná, nemohla se o mne starat, pak zemřela, doma jsem jen čučel v křesle na televizi, tady mám vozík, lidi kolem sebe, mohu ven," vyjmenoval výhody pobytu v domově Milan Vaněk, který je zde třetí rok.

„Mám dvě dcery, také jsou spokojené, že se mi tady líbí," dodává senior, který je sice původem z Brna, náš region je mu ale domovem již od roku 1958. „Jsme zdravotnická rodina, žena byla zdravotnice, i obě dcery jsou zdravotní sestry, já jsem jezdil 39 let v sanitce," dodává pan Milan.

Mezi hosty byli také členové Parkinson klubu Krnov. „Byli jsme pozvaní, se zdejšími seniory se už známe, náš klub má v domově zázemí, s pracovníky i klienty velmi dobře spolupracujeme," nešetřila chválou předsedkyně krnovského klubu Anežka Matochová.

PŘIJELI HOSTÉ Z OPAVY, BRUNTÁLU I VRBNA

Pozvání na Zahradní slavnost přijali také senioři z domovů v Bruntále, Opavě a ve Vrbně pod Pradědem.

„Jsem tady v domově poprvé, moc se mi líbí krásná zahrada, velice chválím. I v opavském domově máme krásnou zahradu," vyjádřila jsou spokojenost šestaosmdesátiletá Marie Švehlíková. Spolu s pěti dalšími klienty přijela do Krnova z „družebního" opavského domova. Pochází z Orlové, rodinu má dnes ale v Deštné.

Zahradní slavnost v areálu krnovského domova se povedla. Svítilo slunce, možná až moc, ale všem účastníkům bylo ve stínu stromů a párty stanů dobře. A pečovatelé pilně dohlíželi na to, aby neměli žízeň. Mažoretky z Komorní Lhotky mávaly a zahradou se rozléhala ruská lidová píseň Kalinka.

Domov pro seniory KrnovBudova byla zkolaudovaná v roce 1991, prvními dočasnými obyvateli byli senioři z domova důchodců v Karlovci, kteří se pak přestěhovali do Bruntálu. Původní kapacita byla 130 klientů, kteří byli ubytováni v 82 pokojích. Domov postupně procházel změnami, měnila dispozice pokojů, zvyšovala se kapacita.

V roce 1997 domov citelně zasáhla povodeň, oprava jejích následků si vyžádala téměř čtyři miliony korun, zatopeno bylo celé technické zázemí, při odstraňování škod pomáhali pracovníci domova, vojáci i spoluobčané. Domov je příspěvkovou organizací Města Krnov.

Gabriela Mathiasová