Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krnovští kynologové představí veřejnosti svět závodů agility

Krnov - Kynologická disciplína agility, která je inspirovaná parkurovými závody koní, se zabydlela také v Krnově.

3.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Na rozdíl od jiných psích sportů, které v České republice teprve hledají své stoupence, má tento psí parkur u nás již početnou základnu. O tom svědčí také výsledky českých kynologů na mezinárodních soutěžích. Krnovská Základní kynologická organizace pořádá v sobotu 16. března od 13 hodin den otevřených dveří na svém cvičišti na Hlubčické ulici. Veřejnosti nabídne možnost nahlédnout do světa agility, a zjistit co se dá se psem všechno dělat. Zváni jsou nejen pejskaři, ale také ti, co vlastního psa nemají, ale chtějí jen poznat atmosféru těchto soutěží agility.

Desítka nadšenců, která trénuje agility na krnovském cvičáku, sice není na vrcholové úrovni, ale vždy si užije plno legrace. „Agility jsem si vybrala, protože je v nich obsaženo všechno. A hlavně trávím volný čas tím, co baví nejen mě, ale i mé psy,“ popsala svůj vztah k této disciplíně Ludmila Bartošíková, jejíž pes Turbo v agilitách složil již několik zkoušek.

Základním pravidlem je překonávání několika překážek v co nejlepším čase a s co nejmenším počtem chyb. Samotné překážky se dělí do tří skupin - skokové (skok do výšky, do dálky, proskok kruhem), probíhací (pevný a látkový tunel, slalom) a zónové (kladina, šikmá stěna, houpačka, stůl). Na překážkách s kontaktní zónou jsou barevně vyznačena místa, do kterých musí pes šlápnout alespoň jednou tlapou.

Agility nespočívají v bezhlavém přeskakování jednotlivých překážek, ale důležitá je komunikace psovoda se psem, který musí trať proběhnout v daném sledu, což není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Zkuste vysvětlit psovi, aby skákal přes překážky v pořadí, které mu určíte, když jemu se líbí překážka jiná, nebo je právě poblíž jeho psí kamarád. „Nejzákeřnější překážka je asi slalom, kruh a houpačka, nebo obecně kontaktní zóny. Některým psům nevysvětlíte, že musí kruh proskočit a občas nevíte, jestli ho obejde, nebo skutečně proskočí. Kdo chce dělat agility, musí mít hlavně dostatek trpělivosti. Psa trať nenaučíte za den,“ popsala Bartošíková záludné překážky. „Nezbytné jsou odměny, aby pes pracoval rád,“ doplnila ji kolegyně Martina Kubálková.

Zapamatovat si pořadí dvaceti překážek parkuru často není nic snadného ani pro psovoda. Začít s agilitami lze téměř v každém věku. „Někdo říká, že je dobré učit agility odmalička, někdo se kloní spíš k názoru, že nejdříve by se mělo začít v roce. Podle mě je jediným kritériem poslušnost. Pes by měl umět alespoň přivolání, aby se na trati dal ovládat,“ řekl Vojtěch Bartošík, vedoucí krnovského kynologického cvičiště.

Agility jsou nejrovnoprávnějším psím sportem, protože zde neplatí zde žádná omezení, co se týče rasy. Vyzkoušet si ho mohou jak čistokrevní psi, tak voříšci neurčitých ras, kteří často při závodech excelují. Psovod nemusí to být žádný atlet. Existují dokonce varianty agilit speciálně upravené pro vozíčkáře. Více informací o agility v Krnově najdou zájemci na internetových stránkách www.agility.kx.cz.

Autor: František Kuba

3.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ve středu budou stávkovat praktičtí lékaři a lékárny.
11

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Lesní bar získal cenu kraje

Vyhlášení prvního ročníku soutěže Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje se konalo minulý čtvrtek večer v olomouckém arcibiskupském paláci.

Vocelka děkoval Aulehlovi

Vernisáž otevřela výstavu fotografií Tomáše Vocelky. Tento krnovský rodák stál u počátků Regionu. Obdivuje práci krnovského fotografa Gustava Aulehly.

POZNÁMKA FIDELA KUBY: Co je to zázrak?

Polští a čeští katolíci hledají důvody k modlitbě i v historii. Sledují hlavně výročí zázraků.

Proč Krnovsko potřebuje přehradu, a Olomouc ne?

Ministr zemědělství Marian Jurečka vysvětlil, proč lze Olomouc chránit před povodněmi i bez přehrady, zatímco Krnovsko a Opavsko se bez heřminovské přehrady neobejdou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení