V roce 2003 stát na daních z tabákových výrobků vybral už necelých padesát miliard. Nedávný průzkum zase zjistil, že asi třetina dospělých obyvatel České republiky patří k aktivním kuřákům. Česká republika je zároveň jedna z posledních zemí v Evropě, kde se může kouřit v restauracích. Zákon prozatím zakazuje kouřit ve veřejných prostorách, jako jsou vládní budovy, školy, zdravotnická zařízení, uzavřená pracoviště, sportovní haly, divadla či vlakové, autobusové a tramvajové zastávky, a v prostředcích hromadné dopravy.

Stejně jako u zákonodárců se diskutuje o protikuřáckém zákonu i mezi restauratéry a hlavně kuřáky. Ani v Krnově tomu není jinak. „Myslím, že ke kávě či skleničce je pro nás, kuřáky, ta cigareta neodmyslitelná. Pokud by se ve všech restauracích nesmělo kouřit, asi bych si sem s přáteli chodil posedět pouze výjimečně,“ říká Vašek Blecha, návštěvník restaurace Hermes na krnovském náměstí.

V této restauraci, stejně jako v jí standardem podobných v Krnově, je natolik dobré odvětrávání, že kouř z cigaret se ve vzduchu nehromadí. „Do pivnice rád nechodím ani já, vadí mi, že mám potom oblečení načichlé kouřem. Ale myslím si, že jsme svéprávní lidé a měla by to být naše volba, v jakém prostředí chceme sedět,“ doplnil Blecha. To je ostatně i většinový názor krnovských majitelů a provozovatelů restaurací. Podle nich se pasivnímu kouření lidé v těchto prostorách vystavují dobrovolně a je jen na nich, zda riziko podstoupí.

I bez platnosti protikuřáckého zákona a mnohem dříve, než začal světový hon na kuřáky, se v mnoha krnovských restauracích s kuchyní během podávání obědů kouřit nesmí. Některé restaurace mají zákaz rozšířen i na večerní stravovací špičku. „Nekuřáci mají možnost u nás poobědvat v oddělené místnosti v prvním patře. Ti, kteří si i mezi jednotlivými chody oběda chtějí zapálit, využívají přízemí,“ vysvětlil personál restaurace Hermes tamní režim.

K odděleným místnostem pro příznivce a odpůrce tabákového dýmu přistupují i pohostinská zařízení, kde podávání teplých jídel není hlavní nabídka. Příkladem může být výletní restaurace Pohoda na Ježníku, kde tento trend zavedli již od začátku svého provozu. Žádný protikuřácký zákon k tomu nepotřebovali. Jiné restaurace v Krnově zase investovaly do kvalitní vzduchotechniky.

„Pracovně jezdívám občas po Evropě. V zimě jsem byla ve Velké Británii poprvé od doby, kdy začala platit tamní verze protikuřáckého zákona. Nevím, zda výsledek není spíš kontraproduktivní,“ svěřila se další krnovská kuřačka Pavlína Mikulová. „Po ulicích chodí mnohem více lidí s cigaretou, před klasickými londýnskými puby postávají hosté se sklenicí piva a kouří. Úsměvné je to, hlavně pokud se na pivo zastaví úředníci v obleku a s kravatou třeba cestou z práce. Paradoxem navíc bylo, že mnohdy si s hosty takto venku pokuřuje i obsluhující personál,“ dodala. „A ve Francii zase začaly vznikat soukromé kluby, za symbolický klubový poplatek si zakoupíte členství, kouří se tak vesele dál. V italských Alpách byla v jedné restauraci umístěna pro kuřáky prosklená budka s židlemi, kdo chtěl, mohl si tam jít zapálit. Protože tam nebyla výkonná klimatizace, po otevření dveří se dýmvyvalil ven,“ uzavřela.

Poněkud jiná je situace v USA. Stát Idaho, kdam minulý týden odjel na své koncertní turné Dechový orchestr mladých z Krnova (DOM), nejenže zakazuje kouřit ve všech veřejných prostorách, omezuje i kouření na ulicích. „Kuřák si tam smí venku zapálit pouze ve vzdálenosti pěti metrů od oken, dveří a hořlavých předmětů,“ vysvětlila starostka města Krnova Renáta Ramazanová, která DOM do Ameriky doprovázela.

Starostka se svým vztahem k tabákovým výrobkům netají, její kancelář je ostatně na krnovské radnici jediné místo, kde je povoleno kouřit. Pro zámořskou cestu se proto vybavila elektronickou cigaretou. „Je to vlastně nikotinový inhalátor, působí podobně jako nikotinové náplasti. Dodává tělu nikotin a zamezuje abstinenčním příznakům. Má sloužit hlavně pro překlenovací období při odnaučování kouření,“ vysvětlila princip novinky starostka. Podle jejího vzoru se na cestu do Ameriky vybavili i jiní kuřáci. Krnovští kuřáci se shodují, že zákazem se nikdy nic nevyřešilo, důležitá je především vzájemná ohleduplnost. A ta není v zákonech, ale v lidech.

Dita Voznicová

Cigarety