Cihelna 2017 je tradiční akce věnovaná vojenské historii a současnosti. Na bojišti nedaleko Králík bude hlavním bodem programu několik bojových ukázek v režii vojensko historických klubů, prezentace Armády České republiky a dalších složek integrovaného záchranného systému.

KRNOVANÉ NALÁDUJÍ SVÉ KLEPÁTKO NA DVEŘE

„Na Cihelnu jezdíme každý rok, takže tam nebudeme chybět ani letos. Jedeme do Králík jako Wehrmacht, konkrétně budeme představovat obsluhu kanonu PAK 35/36,“ uvedl mluvčí krnovského KVH Maxim Pavel Sluka.

Krnované jsou hrdí na to, že jejich klubový kanón je minimálně z 90 procent originál. Na konci války se používal spíš jen výjimečně. Sami němečtí vojáci svůj kanón posměšně přezdívali klepátko na dveře, protože si nedokázal poradit se silně pancéřovanými tanky a nepřátelským tankistům jen neškodně zaklepal na pancíř. Účastníci Cihelny se ale každopádně mohou těšit, že KVH Maxim jako obvykle vydá ze svých zbraní maximum.

„Zesílili jsme obsah náloží v nábojnicích na povolené maximum, takže výstřel je ohlušující, téměř jako výstřel ostrý. Jsme teď jako obsluha kanónu naprosto sehraní. Obsluhujeme kanon v německých povelech přesně podle vojenské příručky z roku 1938,“ slibuje velkolepé zážitky z bojiště Pavel Sluka.

NÁMĚT CIHELNY 2017: BOJE NA VYŠKOVSKU

Součástí programu bude výstava vojenské historické techniky a velmi věrné napodobování skutečných válečných operací. „Návštěvníci se při bojových ukázkách přenesou do roku 1945, do oblasti Vyškovska, které osvobozuje Rudá armáda. Vrátí se tak o 72 let zpět,“ lákají na akci pořadatelé.

„To hlavní dění vypukne v sobotu. Program bude tradičně bohatý. Akce bude zahájena v 10 hodin. První historická bitva se strhne v 11.40, opakování přijde na řadu v 15.20 hodin. I v mezičase však bude na co koukat. Ukázky ze své činnosti má připraveny policie, vězeňská služba či hasiči. Vojenské muzeum Králíky se pochlubí svými unikáty, vystavena bude i vojenská technika,“ vyjmenovali pořadatelé.

Zájemci si budou moci prohlédnout tvrze Hůrka a Bouda. I v neděli pak budou otevřena všechna muzea v kralické oblasti.

Pořadatelé zároveň upozorňují, aby návštěvníci přijeli na místo s dostatečnou časovou rezervou. Na příjezdech do města Králíky budou v sobotu zřízena záchytná parkoviště.

Až na předváděcí plochu nelze přijet automobilem, od záchytných parkovišť je třeba počítat s 5 až 20minu-tovou pěší chůzí k místu ukázek.

Program akce Cihelna 2017
PÁTEK 18. srpna

8 13 hod. spanilá jízda vojenské techniky. Trasa: Králíky Pastviny Žamberk Jablonné Červená Voda Králíky

14 hod. veřejný generální nácvik akce

18 hod. koncert Vojenské hudby Olomouc

19.10 hod. koncert Moniky Absolonové

20.45 koncert skupiny Plazma

 

SOBOTA 19. srpna

9 hod. koncert vojenské hudby

10. hod. zahájení akce

10.30 hod. prezentace Centrum vojenské kynologie Chotyně

11.40 hod. historická ukázka

12.50 hod. prezentace Policie ČR

13.25 hod. prezentace Vojenského muzea Králíky

13.55 hod. prezentace Vězeňské služby ČR

14.30 hod. prezentace hasičů a záchranářů

15.05 prezentace techniky

15.20 historická ukázka

16.30 závěrečný nástup všech účastníků

 

Vstupné: pá: 100, so: 150, děti a důchodci 100 Kč