Přehlídku veškerých sociálních služeb dostupných v Krnově a okolí, prodej produktů a pomůcek zaměřených na zdraví a zdravý životní styl, prezentaci činnosti spřátelených nevládních organizací a bohatý doprovodný program. To vše nabídne Veletrh poskytovatelů sociálních služeb a zdraví v Krnově, který se bude konat v sobotu 11. června od 9.00 do 16.30 hodin v sokolovně na Petrovické ulici.

„Na veletrhu chceme návštěvníkům ukázat komplexní šíři služeb, která se v Krnově v sociální oblasti nabízí, a doufáme, že tímto jim nabídneme podrobný návod, jak zabezpečit své blízké v případě, kdy se z nejrůznějších důvodů nejsou schopni o sebe sami postarat,“ řekla za pořadatele veletrhu Vlasta Patíková, vedoucí oddělení sociálních služeb a sociální pomoci Městského úřadu v Krnově.

Akce, kterou pořádají organizace zapojené do Komunitního plánování sociálních služeb v Krnově již popáté, si za dobu své existence získala mezi občany Krnova i okolních měst a obcí velkou přízeň.

„Ukázalo se, že veletrh je oblíbený nejen mezi veřejností, ale také u vystavovatelů. Mám radost z toho, že zájem se v Krnově prezentovat projevili všichni ti, kteří u nás byli už v minulých letech, což je důkazem, že se na veletrhu cítí dobře, a že se hlásí další,“ řekla Vlasta Patíková.

Letošní ročník nabízí hned několik novinek. Tou nejdůležitější z hlediska jeho organizace je změna místa konání. Po Středisku volného času Méďa, které hostilo první dva ročníky, a Paláci Silesia nyní přichází na řadu sokolovna na Petrovické ulici.

Další novinkou je změna pojetí prezentace poskytovaných sociálních služeb. „Myslíme si, že v komunitním plánování děláme hodně pro informovanost veřejnosti, a proto nás mrzí, že lidé k našim informačním materiálům přistupují jako k letákům obchodních řetězců - pokud právě něco nutně nepotřebují, tak je obratem zahodí, aniž by se zajímali o obsah. Ve chvíli, kdy se oni nebo jejich blízcí ocitnou v situaci, kdy potřebují pomoc, pak tápou a stěžují si na nedostatek informací,“ řekla Vlasta Patíková.

Proto by pořadatelé chtěli návštěvníky veletrhu oslovit také jinak. Nejen s nimi mluvit a předat letáky, ale přímo je vtáhnout do činností, které poskytovatelé sociálních služeb prakticky provádějí s uživateli svých služeb. „Nabídneme jim cvičení paměti, umožníme otestovat si prostorovou orientaci se zavázanýma očima nebo pohyb na invalidním vozíku, budou mít také možnost vyzkoušet si vybrané sportovní disciplíny určené lidem s postižením. A věříme, že se do těchto činností zapojí celé rodiny,“ uvedla Vlasta Patíková.

Veletrh je znám rovněž svým bohatým kulturním programem. Letos v něm vystoupí děti z krnovských mateřských škol, bubeníci z Dětského domova Lichnov, pěvecký sbor ze soukromé Základní umělecké školy s.r.o., členové základní organizace Svazu postižených civilizačními chorobami Opava, pěvecký sbor Naděje z Komunitního centra Armády spásy v Krnově a další.

„Také navážeme na loňskou úspěšnou výstavu fotografií Jindřicha Štreita a opět se účastníkům postaráme o vizuální kulturní zážitek. Tím bude výstava prací absolventů loňských kurzů výtvarných technik pro seniory, které pořádalo Městské informační a kulturní středisko Krnov a vedl je grafik a pedagog Josef Odráška,“ prozradila Vlasta Patíková.

Veletrh poskytovatelů sociálních služeb a zdraví v Krnově je financován stejně jako obdobné projekty z prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu České republiky.

Doprovodný kulturní program veletrhu sociálních služeb
9.00 – 15.00 bude hrát a ozvučovat krnovská skupina M*A*S*H
9.00 zahájení Veletrhu poskytovatelů sociálních služeb a zdraví
9.05 vystoupení pěveckého kroužku žáků Základní školy Janáčkovo náměstí
9.15 taneční vystoupení Mateřské Školy Mikulášská ulice
9.30 písničky sborečku dětí mateřských školek pod patronací Základní umělecké školy, s.r.o.
9.40 „Patříme k sobě“ – generační vystoupení souboru Zvoneček Mateřské školy Krnov Kostelec a klientek pobytového zařízení Domova Jistoty Devětsil

10.00 slovo představitele města Krnova a vernisáž výstavy výtvarných prací seniorů
10.10 country tanec v pásmu „Zuzana“ se představí skupina Ladyes, která vystupuje pod hlavičkou Svazu postižených civilizačními chorobami Opava
10.30 „Lidové tance Jaro“ v podání dětí z Mateřské školy Jiráskova ulice
10.40 Zpívání dětí ze Základní umělecké školy, s.r.o.

11.00 vystoupení seniorů pěveckého sboru Naděje Armády spásy
11.20 básně a písně v podání dětí ze školní družiny Základní školy Žižkova ulice
11.50 hudební skupina M*A*S*H

12.30 hra na africké bubny v podání dětí z Dětského domova a školní jídelny Lichnov
13.00 písně populární a jazzové v podání zpěvaček ze Základní umělecké školy, s.r.o.
14.00 taneční vystoupení mladších členů řeckého souboru Antigony
14.15 deštníkový tanec, zumba, moderní verze pohádky o Popelce, vystoupení trumpetisty ze Základní školy Žižkova ulice
15.00 vystoupení DUO AKORD z Rýmařova