Důvodem obliby krnovského hřbitova je nejen vstřícná atmosféra, ale i poloha přímo v centru města. Lidé tak snadno spojí návštěvu hřbitova s nejrůznějšími pochůzkami po úřadech, s cestou k lékaři nebo do obchodu. Navíc hřbitov přímo navazuje na Smetanovy sady, které lákají k procházkám v každé roční době.

Hroby podražily, kremace zlevnily

Lidé si krnovský hřbitov oblíbili také proto, že zde najdou odpovídající zázemí i služby. Nic ale není zadarmo. V letošním roce došlo po dvanácti letech k úpravě cen za hřbitovní služby, které odráží současný trend.

Zatímco například nájem hrobového místa letos podražil z devadesáti korun na dvě stovky za metr čtvereční, služby spojené s kremací naopak zlevňují. Například ceny za vsyp popela na rozptylovou loučku nebo uložení urny do společného hrobu klesly až na třetinu, ze 260 korun na 87.

Krnovský hřbitov je v těchto dnech je plný květin, věnců a svíček. Město se stará, aby sem pozůstalí rádi chodili celoročně.

Modernizace pokračuje

Krnovský hřbitov sice ve své kategorii patří k těm dražším, ale město Krnov chce pozůstalým nabídnout odpovídající služby. V přípravě je například rekonstrukce prostoru před hřbitovem, úprava zeleně, komunikací a mobiliáře.

„Je až s podivem, kolik lidí během roku hřbitov navštíví. Vysoká návštěvnost, na kterou má vliv i skutečnost, že se hřbitov nachází v centru a je součástí Smetanových sadů, je pro nás motivací k tomu, abychom jej udržovali v co nejlepším stavu. A to nejen běžnou údržbou, ale i jeho modernizací," uvedla vedoucí odboru správy majetku města Lenka Andršová.

Na území Krnova se kromě centrálního městského hřbitova nachází také urnový háj nedaleko letiště.

Hřbitovy Chomýž a Krásné Loučky

V okolí Krnova jsou rovněž hřbitovy v Chomýži a v Krásných Loučkách. Na hřbitově v Krásných Loučkách se už od sedmdesátých let nepohřbívá a město uvažuje o jeho likvidaci. K pohřbívání se nevyužívá ani hřbitov v Chomýži, provádí se zde jen běžná údržba a v místním kostelíku bývá dvakrát do roka sloužena mše svatá.

„Hřbitov v Chomýži je rezervou na dobu, kdy kapacita hřbitova v centru města bude naplněna. Vzhledem k tomu, že už jen čtvrtina zemřelých je pohřbívána do země, pozůstalí ustupují od budování velkých hrobek a řada z nich využívá možnosti uložit zpopelněné ostatky zesnulých na vsypovou loučku, tato doba pravděpodobně ještě dlouho nenastane," uzavřela Lenka Andršová.

Krnovský hřbitov je v těchto dnech je plný květin, věnců a svíček. Město se stará, aby sem pozůstalí rádi chodili celoročně.