V těchto dnech na krnovském přechodu dělníci pokračují rozebíráním kovové konstrukce, která zastřešovala celý odbavovací prostor. „Odstranění buněk a odstranění zastřešení si objednal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který je vlastníkem všech těchto věcí,“ uvedl Josef Nikodým z krnovského Inspektorátu cizinecké policie (ICP), který využívá budovu bývalé celnice.

Krnovský hraniční přechod je jedním z posledních, které po vstupu České republiky do zóny volného překračování hranic takzvaného Schengenského prostorou ještě nebyly takto demontovány. „Proč se krnovský přechod boural až teď, kdy jsme přes půl roku součástí Schengenu, to nevím. Předpokládám, že při bourání byly prioritou velké hraniční přechody jako je například Bohumín,“ dodal Nykodým.

Po vstupu do Schengenského prostoru ztratili pohraničníci v dosavadním pojetí smysl, takže Cizinecká a pohraniční policie zrušila své referáty v Jindřichově a ve Slezských Rudolticích, a pod novým názvem Inspektorát cizinecké policie (ICP) a s novými úkoly vybudovala své celookresní sídlo v budově bývalé celnice na krnovském přechodu. Přestože současná práce a povinnosti ICP se už týkají hranic jen zcela okrajově, stále musí počítat s tím, že Schengenská smlouva umožňuje členským státům ze závažných důvodů dočasně uzavřít hranice a obnovit režim hraničních kontrol na přechodech. V praxi k tomu může dojít například jako součást veterinárních či epidemiologických opatření při šíření nebezpečné infekce nebo při snižování bezpečnostních rizik v souvislosti s významnými sportovními událostmi jako jsou fotbalová utkání, a také v situaci ohrožení mezinárodním terorismem.

„Zda je odbavovací prostor zastřešený, nebo zda jsou tam k dispozici nějaké buňky, to nemá na zajištění mimořádné kontroly žádný vliv. Ani v minulosti na některých přechodech nebyly buňky ani jiné stavby, a naši zaměstnanci tam zvládly kontroly lidově řečeno na place. Pokud bude potřeba, jsme schopni zajistit dočasné obnovení kontroly na hraničním přechodu a problémy kolem chybějících buněk rychle vyřešit,“ řekla Daniela Vlčková, tisková mluvčí ostravského ředitelství cizinecké policie.

Policisté, kteří kdysi na krnovském přechodu sloužili, stejně jako dělníci, kteří rozebírali zastřešení přechodu, se netajili smíšenými pocity. „Ta konstrukce byla dobře postavená a udržovaná, takže je to obrovská škoda, když skončí ve šrotu. Ocelové profily vypadají, jako kdyby je včera přivezli ze stavebnin. Z technického hlediska je celé zastřešení v perfektním stavu, takže v podstatě kromě Schengenu nebyl žádný jiný důvod to rozebírat. A co teprve v Bartultovicích, tam budeme bourat úplně novou celnici,“ posteskli si dělníci nad svou prací.

„Najednou se musí odstranit všechno co jen trochu připomíná hraniční přechod a jeho fungování před Schengenem. Ta konstrukce tu přece nikomu nevadila, a její rozebrání bude beztak dražší než její postavení. Jako by nebylo dost naléhavějších problémů na česko-polské hranici než rozebírat zastřešení,“ povzdechli si policisté, kteří smutně sledovali demontáž přechodu.

Květa Gebauerová