Problémoví hosté hotelu Praha v Krnově natolik obtěžují okolí, že lidé bydlící v sousedství hotelu se obrátili peticí na krnovskou radu a zastupitelstvo.

Celkem 44 občanů bydlících na ulicích Revoluční, Jesenické a Mikulášské podepsalo ostře formulovanou petici, a dokonce neváhali označit současný stav ve dvoře za hotelem peprným výrazem bordel. „Ve dvorním traktu vznikla černá skládka odpadků z hotelu Praha jako důsledek ubytovávání problémových osob bez toho, aby jim provozovatel zajistil kontejnery na odpadky.

Tento stav, doslova bordel, je trvalý. Město na to bylo upozorňováno za posledního půl roku snad sedmkrát, ale nedošlo ke zlepšení,“ popsali situaci iniciátoři petice Zdeněk Škurek, Milena Haisová a Zdeněk Chmel, podle kterých se z kdysi věhlasného hotelu Praha pomalu stává ubytovna pro bezdomovce.

Nejde přitom jen o nepořádek, ale dochází i ke krádežím a poškozování majetku. „Několikrát došlo k vloupání a poškození automobilů zaparkovaných ve dvoře, takže občané mají strach tam zaparkovat. Došlo také k pokusům o vloupání do cukrárny U Kudelů a rozbití dveří do Zámečnictví Gustý.

Bezdomovci a lidé ubytovaní v hotelu Praha posedávají na lavičce pod stromem, dělají značný hluk a popíjejí alkohol, takže zde vzniká nepořádek a všude se válí střepy z rozbitých lahví a podobně,“ uvedli konkrétní výhrady iniciátoři petice.

Tvůrci petice si stěžují na chování dočasných obyvatel hotelu Praha

„Nepořádek a hluk ve dvoře nemůžu komentovat, protože můj byt je orientován na druhou stranu, ale velmi mi vadí opilecké shluky před cukrárnou a pekařstvím, kde silně podnapilí obyvatelé hotelu Praha hlučí až do 23 hodin a potřebu chodí vykonávat před náš dům přímo pod kuchyňská okna. Co dělá policie po zveřejnění vyhlášky o zákazu pití alkoholu na určitých místech?“ ptá se Aleš Suchý z Mikulášské ulice.

Podle signatářů našla oblibu v posedávání na dvoře kromě hostů hotelu také mládež

„Bují zde narkomanie, našly se injekční stříkačky. Popíjejí alkohol a jejich výrazy se nedají slušně reprodukovat. Pokuřují zde i děti předškolního věku. Chování některých hrozí, že vyústí ve znásilnění. Někteří se obnažují a pletou si tento dvůr s WC. Zhoršila se zde bezpečnost, takže pustit naše děti na dvůr je nemožné,“ tvrdí se v petici, kterou se již zabývala rada města.

Místním dokonce vadí herna vedle hotelu nebo to, že i spořádaní chodci začali využívat dvůr jako zkratku, když se pohybují mezi ulicemi E. F. Buriana, Revoluční a Mikulášskou.

#nahled|https://g.denik.cz/75/b1/krnov_hotel_praha_20100208_002_denik_clanek_solo.jpg|https://g.denik.cz/75/b1/krnov_hotel_praha_20100208_002.jpg|Z hotelu Praha v centru Krnova se podle autorů petice stává útočiště bezdomovců, kteří se prý vydávají na loupeživé výpravy po okolí.#

Radní vzali popsanou situaci na vědomí, ale nejsou si jisti, zda zrovna město je tím správným adresátem, který může sjednat nápravu. Podle starostky Krnova Renaty Ramazanové je hlavní problém v tom, že si majitelé soukromých bytů stěžují na soukromý hotel městu, které s ním nemá nic společného.

„Město má velmi omezené možnosti, jak řešit problémy soukromých subjektů. Město a dokonce ani majitel hotelu nenesou zodpovědnost za přestupky, kterých se dopustí jednotliví hosté.

Město nemůže ovlivnit kdo se v hotelu ubytuje

Město může například iniciovat kontrolu, zda má hotel vše v pořádku po stránce stavebních a hygienických předpisů, nebo můžeme pověřit strážníky Městské policie, aby se víc zaměřili na přestupky v této lokalitě, ale rozhodně nemůžeme ovlivnit sociální strukturu hostů hotelu, což je hlavní podstata problému,“ konstatovala starostka Renata Ramazanová.

„Nastala situace, že hotel začali ve velké míře vyhledávat lidé bez vlastního bytu, kteří tímto způsobem využili sociálních příspěvků na bydlení. To je jejich právo a my jim v tom nemůžeme bránit,“ krčila rameny krnovská starostka. Rada petici vzala na vědomí a brzy se s ní seznámí také zastupitelstvo. Jen těžko ale zastupitelé přijdou s nějakým nápadem, který zásadním způsobem zlepší situaci v okolí hotelu Praha.