Nabízí Krnov něco hodnotného i ze současné architektury? Rodinný dům z Krnova, dokončený v loňském roce, postoupil do finále soutěže Česká cena za architekturu.

Jedná se o dům postavený v minimalistickém stylu poblíž přírodní památky Staré hliniště. Autorem díla je Ateliér 38 a investorem manželé Hradilovi z Krnova.

„Chtěl jsem vlastním domem inspirovat další generace místních lidí, kteří budou v Krnově stavět nebo rekonstruovat. Dnes po těch čtyřech letech vím, že se to povedlo a mám z toho velkou radost,“ komentoval nominaci svého domu Tomáš Hradil.

„Příhraničí města i státu, nesourodá zástavba, chaos, spousta místa i zeleně, výhledy, potok. Kompaktní, asketický, co nejlevnější rodinný dům při zachování požadovaného stavebního programu. Pevný bod na rozsáhlém pozemku. Dialog dřeva a monochromatických ploch v interiéru. Dům je vyzděný z cihelných bloků, stropy jsou panelové. Dům je vytápěn podlahovým topením s tepelným čerpadlem země voda,“ zní popis soutěžního projektu.

Do letošního ročníku soutěže bylo přihlášeno celkem 145 staveb. Do prestižního výběru nominovala mezinárodní porota jen 33 staveb. Jedná se o rodinné i bytové domy, soukromé i veřejné stavby.

Soutěží tak spolu velké stavební komplexy, nákladné stavby i drobná soukromá díla, k nimž patří i krnovský finalista. Ten je spolu s výstupní stanicí lanové dráhy na Pustenách jedinými reprezentanty Moravskoslezského kraje.

Jméno držitele Hlavní ceny se veřejnost dozví až 19. listopadu 2018 na slavnostním galavečeru ve Foru Karlín.