Simulace větrné smršti, pád stromu na autobus a dvacet zraněných, tak to byl námět rozsáhlého cvičení, jež se uskutečnilo v úterý mezi 13 a 16 hodinou v Krnově.

Policisté a městští strážníci na příkaz šéfa krizového štábu řídili městskou dopravu, aby mohly sanitky postupně přivážet raněné pacienty na urgentní příjem do krnovské nemocnice.

Primář chirurgie Bronislav Sedláček informoval o hromadném neštěstí další kolegy. Ti opustili svá oddělení a společně se zdravotníky šli přijímat první dovezené. „V nemocnici je nyní standardní počet zaměstnanců. Aby vše odpovídalo realitě,“ podotkl Ladislav Václavec, ředitel krnovské nemocnice.

Cvičení hodnotím kladně, chválil primář Sedláček

Rychlá záchranná služba vozila pacienty s vnitřními poraněními, zlomeninami, tržnými ranami. Jedna z figurantek měla amputovanou ruku. Další měla v oku zabodnutý klacek. Větev prorazila hrudník a plíce mladíkovi. Těhotnou ženu přivezli s genitálním krvácením.

Ani další zranění nebyla jednoduchá. Lékaři diagnostikovali stavy jednotlivých pacientů a rozváželi je na další vyšetření. K nápomoci byl vrtulník. Ten přepravil nejvážněji poraněné do fakultních nemocnic v Ostravě a v Olomouci.

Námětové cvičení takovéhoto rozsahu ve zdravotnickém zařízení je historicky největší v kraji a mělo prokázat, zda jsou nemocnice na podobné události připraveny.

„Toto cvičení hodnotím kladně, jelikož jsme během pár desítek minut skutečného nasazení zvládli ošetřit pacienty z hromadného neštěstí. Samozřejmě, že vše nebylo dokonalé, jelikož zde pracovaly desítky zdravotníků a chvilkami se nebylo možné hnout. Právě na drobné chybičky cvičení upozornilo a v reálu se jim bude možno vyhnout,“ zhodnotil s úsměvem na tváři akci Bronislav Sedláček, primář chirurgie.

Místostarostka Krušinová: nemocnice patří mezi špičku v kraji

Celé cvičení bylo hodnoceno odbornou kontrolní komisí. Cvičení na multimediální tabuli přihlížel v sálu nemocnice náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje, ředitel nemocnice, starostka a místrostaroska Krnova, šéf Městské policie Krnov a další zaměstnanci.

„Děkuji všem za nasazení při tomto cvičení. I když se jednalo jen o simulaci, tak mohu podotknout, že i během ní přijali naši zdravotníci od posádky Rychlé záchranné služby pacienta ve vážném stavu. Vše proběhlo dobře a naše nemocnice je tak první, kde se takovéto velké cvičení uskutečnilo,“ zakončil ředitel Ladislav Václavec.

Místostarostka Krnova Alena Krušinová hodnotí cvičení také pozitivně. „Krnovská nemocnice potvrdila, že právem patří mezi špičku v kraji a je schopna i v případě skutečného neštěstí bezvadně ošetřit více pacientů najednou. Toto cvičení bylo naplánováno a zvládnuto na jedničku,“ řekla místostarostka. (kro)