Na dvoudenní pracovní a poznávací cestu po našem okrese pozval francouzského diplomata senátor Jiří Žák. Chtěl ho seznámit s historií a současností tohoto regionu i s místními firmami, které mají ve Francii významné obchodní partnery. „Váš region jsem dosud znal jen z doslechu a jsem rád, že jsem mohl využít příležitost ho osobně poznat. A musím říct, že to, co jsem dosud viděl, mě překvapilo,“ uvedl Nicolas de Lacoste.

„Je to region, který má řadu es v rukávu v oblasti cestovního ruchu a rozhodně má turistům co nabídnout. Jen je o něm potřeba dát více vědět. Naši lidé si pod pojmem Česká republika bohužel vybaví jen Prahu, a to je velká škoda,“ konstatoval Nicolas de Lacoste, který obstojně ovládá češtinu i polštinu. „Jsem v České republice teprve rok a je to moje první cesta do těchto míst, ale věřím, že zdaleka ne poslední,“ dodal.

V Krnově Nicolas de Lacoste navštívil firmu Kofola, která používá technologii francouzské výroby, prohlédl si historické domy na náměstí a zajímal se o budoucnost města. „Zaujalo mě, jakou pozornost vedení města věnuje dostupnosti kultury nebo jaké úsilí vyvinulo, aby zde vzniklo muzeum textilnictví.

Debatovali jsme se zástupci Krnova také o řadě obecnějších témat, která máme v Česku a ve Francii společná, jako například integrace menšin, nezaměstnanost, míra evropské integrace nebo krize rodiny,“ prozradil téma rozhovorů Nicolas de Lacoste. „Zamýšleli jsme se i nad nedávnou historií vaší země, například nad politickými procesy v padesátých letech. Moje návštěva Krnova shodou okolností připadla na výročí 21. srpna 1968, takže jsem se dozvěděl, jak tyto okamžiky prožívali Krnované jako přímí účastníci,“ řekl Nicolas de Lacoste.

Starostku Renatu Ramazanovou zájem rady francouzského velvyslance velmi potěšil, ale nepřekvapil. „Francouzské zastoupení patří spolu s řeckým velvyslanectvím k nejaktivnějším zastupitelským úřadům, které soustavně a dlouhodobě projevují zájem o náš region. A není to jen proto, že partnerským městem Krnova je už dvanáct let francouzské Saint Egréve,“ uvedla Ramazanová.