Typické keříky jmelí jsou známé jen z listnatých stromů jako jabloně, lípy, javory, břízy, topoly, vrby, akáty a jeřáby. Na Krnovsku lze pozorovat jmelí také v jehličnatých lesích. Jedle a borovice úplně obalené jmelím rostou například v lesích na Ježníku.

Je možné, že těžba v lesích jen odkryla výhledy na jehličnany napadené jmelím, takže to opticky vypadá, jako by napadených jedlí a borovic bylo víc než dříve. Nebo je jmelí opravdu na postupu a začíná ohrožovat už i jehličnaté lesy.

Ivan Vrátný z Lesní správy města Krnova se spíš přiklání k variantě, že po kůrovcové těžbě je jmelí v jehličnatých lesích prostě jen víc na očích.

„U nás v lese se jmelí vyskytuje převážně na jedli a borovici. Tím, že po proběhlé kůrovcové kalamitě téměř vymizel z porostů smrk, tak se odkryly stromy, na kterých se jmelí vyskytuje. To navozuje dojem, že je ho více, než v minulosti.  Mimo les se vyskytuje i na listnatých dřevinách, převážně na lípách a ovocných dřevinách. Jeho výskyt jste mohl již dlouhou dobu sledovat na jabloňové aleji mezi Skrochovicemi a Holasovicemi,“ uvedl Ivan Vrátný s tím, že tento poloparaztický keřík se množí semeny z bílých bobulí, které sezobou a pak roznášejí ptáci.

Po vyklíčení semene prorůstá jmelí kůrou hostitelského stromu, ze kterého pak saje vodu a živiny. Při masivním napadení hostitelský strom chřadne, usychá a postupně odumírá.

Tyto procesy urychlují klimatické změny, které oslabují stromy také nedostatkem srážek a vyššími teplotami. „Nejúčinnější metodou likvidace jmelí je skácení napadeného stromu. Nejdůležitější je při tom likvidace bílých plodů se semeny. Na lesním majetku ve vlastnictví města Krnova se jmelí vyskytuje ještě na jedlích na stráních ve Starých Purkarticích,“ doplnil Ivan Vrátný.

Kromě běžně rozšířeného druhu - jmelí bílého - existuje v naší přírodě také poddruh jmelí jehličnanové pravé, který kromě borovic a jedlí napadá také smrky.

„Nejúčinnější obranou je mechanické odstranění keříčku jmelí. To je ale z praktického hlediska v běžném provozu nemožné. Existuje již i selektivní chemický  prostředek, který dokáže jmelí zahubit, ale jeho aplikace je finančně velmi nákladná. Proto tak nejúčinnější metodou je skácení napadeného stromu a likvidace plodů se semeny,“ uzavřel Ivan Vrátný.