Okres Bruntál má od počátku koronavirové epidemie minimum případů nákazy, takže by teoreticky mohl fungovat v režimu bezpečného regionu. Proto krnovského starostu Tomáše Hradila rozzlobilo náhlé zpřísnění opatření. „Zákaz akcí nad sto osob přišel v pátek, kdy byl na Krnovsku se 43 tisíci obyvatel jeden jediný pacient s potvrzenou diagnózou Covid 19. Moravskoslezský kraj je rozsáhlý. U nás v západní části dlouhodobě máme jednotky pacientů. Od lokálních ohnisek nákazy jsme velmi daleko. Proto nám ta opatření nedávají smysl,“ vysvětlil starosta Tomáš Hradil svůj postoj divákům České televize.

Rozhodl se žádat od hygieniků a politiků zdůvodnění tvrdého postupu nejen svým jménem, ale i s podporou ostatních starostů. "Dopis panu ministrovi zdravotnictví a ředitelce Krajské hygienické stanice KHS mám připravený. Teď začneme sbírat signatáře mezi všemi starosty západní části kraje,“ uvedl Hradil, který před vstupem do komunální politiky vybudoval v Krnově úspěšný divizní florbalový klub.

FLOORBALISTÉ TÁPOU, HYGIENA TAKY

„V Krnově se měl o víkendu pořádat velký floorbalový turnaj, na který se sjíždí hráči z celé republiky. Organizátoři už měli položený povrch a vše kompletně připravené, když z čista jasna přišla ta opatření. Organizátoři volali hygienikům. Největším zoufalstvím bylo, že ani sami hygienici jim nedokázali zodpovědět to, čemu nerozuměli. Například zda limit sto osob se váže jen na hráče, jen na diváky turnaje, nebo jde o součet. Organizátoři turnaj zrušili preventivně, když jim jim hygienici nebyli schopni vysvětlit své vlastní opatření,“ popsal konkrétní případ Hradil s tím, že i další organizátoři tápou, podle jakého klíče hygiena postupuje.

PROTESTUJE I HUDEBNÍ KLUB

Výsledkem je nechuť něco dalšího organizovat. „Obrovský zářez to byl pro krnovský hudební klub. Pořadatel musel zrušit spoustu koncertů a přepracoval program na léto. Přesto je dál v totální nejistotě, když neví, jak dlouho současné opatření budou platit,“ uvedl Hradil další případ.

Provozovatel krnovského Kofola music clubu Martin Hradečný se spojil s dalšími pořadateli, kterým nepředvídatelná opatření působí existenční problémy.

„Věřím, že v okresech, které jsou stejně jako ten náš téměř bez nákazy, budou starostové žádat o vysvětlení toho zákeřného nařízení. V lepším případě se pokusí o zrušení aspoň některých nesmyslných omezení a zákazů. Nejvíc mě štve, jak si hygienici protiřečí. Z pohledu epidemie je Moravskoslezský kraj jen čára na mapě, která nemá nic společného se skutečnými ohnisky nákazy ani s mírou rizika. Pokud hygienici vyhlásí stejně tvrdá opatření pro celý kraj, je to v principu nekoncepční,“ uvedl k situaci provozovatel hudebního klubu Martin Hradečný.