Svit luny, který se prodírá oblačností nad střechami domů, občas vykouzlí skutečně povedené světelné efekty. Stačí si najít místo s dobrým výhledem na oblohu a vymyslet, čím se při pozorování úplňku zahřát.

Příležitost užít si další úplňkovou show nastane až po Vánocích 27. prosince 2023. Půjde o takzvaný Poslední úplněk, protože bude poslední v roce 2023, nebo také Studený úplněk, protože po vánočních svátcích už bývá pořádná zima a na noční obloze zimní souhvězdí.

Na Osoblažsku o víkendu byly ideální podmínky pro pozorování bobřího mikroúplňku. Měsíc a řídká oblačnost vytvořily na obloze fascinující show.
OBRAZEM: Bobří mikroúplněk vykouzlil na noční obloze fascinující podívanou

Společně s prosincovým povánočním úplňkem už bude dobře viditelný „zimní šestiúhelník“, tedy nejzářivější hvězdy okolo souhvězdí Orionu.

Proč dostal přízvisko Bobří úplněk? Bobři mívají nejkvalitnější srst na podzim. Severoameričtí lovci kožešin, kteří za svitu měsíce vyráželi na lov bobrů, vymysleli listopadovému úplňku pojmenování Bobří úplněk. Ten letošní nabídl na Krnovsku a Bruntálsku parádní podívanou.